Miercuri, 09 Noiembrie 2005 - 08:42 AM Aleg.RO: CONSILIERUL LUI BASESCU, LA O FINALISTA PENTRU BCR

Publicat de: Dan Badea

gardianul COINCIDENTA? Fostul consilier de imagine al presedintelui lucreaza pentru banca portugheza BCP Millenium Scandalul declansat zilele trecute ca urmare a aparitiei in presa a unor informatii confidentiale privind negocierile pentru privatizarea Bancii Comerciale Romane (BCR) a intrat in atentia Parchetului General. Sebastian Vladescu, presedintele comisiei de privatizare, a cerut deja procurorilor sa verifice posibila scurgere de informatii privind atat sumele ofertate de investitori, cat si date confidentiale despre cele doua banci calificate pentru runda finala a negocierilor. Pe 27 octombrie, la cateva ore de la deschiderea ofertelor depuse de cei sapte investitori, Ziarul Financiar a prezentat, in premiera, informatii despre modul in care a decurs licitatia, precum si despre culisele acesteia. A doua zi, acelasi cotidian, citand "surse apropiate procesului de privatizare", a iesit pe piata cu date concrete despre preturile oferite de participanti. Cum intelegerea cu licitatorii prevedea clauze stricte de confidentialitate atat asupra negocierilor, cat si asupra datelor personale ale celor implicati, informatiile aparute in presa au ridicat mari semne de intrebare asupra intentiilor reale ale organizatorilor licitatiei. Daca, pe de o parte, ziaristii de la Ziarul Financiar si-au facut datoria publicand informatii "de prima mana", nu acelasi lucru se poate spune despre sursele acestora care au incalcat principiile convenite cu partile implicate. Am aflat, asadar, ca ofertele atrase de BCR pentru pachetul de 61,88% din actiuni au fost cuprinse "intre 1,7 si 3,2 miliarde de euro". Cea mai mare din oferte a venit din partea Erste Bank (Austria) si ar fi fost de 3,2 miliarde de euro, ea fiind urmata de cea a portughezilor de la Banco Comercial Portugues (BCP) Millenium, care ar fi oferit "putin" peste pragul de 3 miliarde de euro. Prin urmare, Erste si Millenium sunt cei doi finalisti cu care se vor continua negocierile. De asemenea, aflam ca marele invins, Deutsche Bank, ar fi oferit doar 2,2 miliarde de euro, plus "un plan de investitii de 250 milioane de euro". La o zi de la lansarea in presa a acestor informatii, autorii dezvaluirilor au constatat o depreciere a actiunilor BCP Millenium "cu 8%", conform Ziarului Financiar, sau cu 6%, conform Reuters, citat de Mediafax. "Actiunile Millenium s-au depreciat deoarece piata percepe ca banca ar putea castiga BCR si, in acest caz, va avea loc o majorare de capital semnificativa", declara un dealer citat de Mediafax. La fel, actiunile detinute de SIF-uri la BCR s-au depreciat si ele cu 1,1%. Pe de alta parte, in aceeasi zi, s-au mai consemnat "cresteri usoare", "de 0,5%", ale actiunilor Erste Bank pe bursa de la Viena.

Deocamdata nu se stie cui a folosit, in mod concret, lansarea pe piata a informatiilor confidentiale privind negocierile pentru preluarea BCR. Este posibil totusi ca "sursele apropiate procesului de privatizare" sa fi dorit inghetarea pretului pachetului de actiuni de la BCR la valori situate in jurul sumei de 3 miliarde de euro, in conditiile in care cineva s-ar fi temut ca acest prag ar fi putut sa creasca.

Finalistii si Palatul Cotroceni

Dincolo de aceasta, au fost facute publice si informatii referitoare la persoane si firme apropiate celor doi finalisti, Erste si Millenium, agreati de Comisia de Privatizare. Astfel, pentru succesul acestora au lucrat din plin, ca societati de consultanta si PR, firmele Synergy Communication (pentru Erste Bank) si GMP (pentru BCP Millenium). Prima din acestea ii are ca actionari pe Sandra Pralong De Gall (20%), Budis Olga (60%) si Pitu Mirela Florina. Cum se stie, Sanda Pralong a fost consilierul personal al presedintelui Emil Constantinescu, pe probleme de comunicare internationala si relatii cu romanii din strainatate.

A doua din societatile de PR lansate cu succes in lupta pentru BCR este firma lui Felix Tataru, GMP, cea prin care Traian Basescu si-a asigurat castigarea bataliei pentru fotoliul de presedinte al Romaniei. Firma GMP l-a reprezentat pe Traian Basescu in cele doua tururi de scrutin ale ultimei campanii electorale, ea ocupandu-se si de liderii Aliantei DA aflati in competitia pentru primariile de sector. De asemenea, firma lui Tataru a fost angajata si in campania pentru alegerea lui Adriean Videanu in functia de primar general al Capitalei.

Asadar, bancile agreate pentru preluarea BCR au in spate firme in care regasim persoane apropiate fie fostului presedinte Constantinescu, fie actualului sef de la Cotroceni, Traian Basescu. Sa fie aceasta o simpla coincidenta? Nu stim. Pare totusi ciudat ca unul dintre cei doi finalisti acceptati pentru preluarea BCR este reprezentat, chiar si numai la capitolul de PR, de catre firma care i-a adus lui Basescu fotoliul de presedinte. Sa speram ca procurorii vor descalci cat mai curand itele incurcate de "sursele apropiate procesului de privatizare".

Gardianul

· Alte știri de la Dan Badea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

CONSILIERUL LUI BASESCU, LA O FINALISTA PENTRU BCR | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.63367199897766 seconds.