Joi, 01 Decembrie 2005 - 12:27 PM Aleg.RO: Ultimatum pentru datornicii RADET

evenimentulzilei Alexandra Dutulescu alexandra .dutulescu@evz.roJoi, 01 Decembrie 2005 Astazi este ultima zi in care regia mai primeste cereri pentru esalonarea datoriilor in cazul rau-platnicilor la intretinere Pana la sfarsitul zilei de astazi, reprezentantii asociatiilor de proprietari din blocurile care au datorii catre RADET mai pot depune cereri pentru reesalonarea restantelor. Pana in prezent, doar 20 de administratori s-au conformat deciziei municipalitatii. Directorul RADET, Virgil Ramba, a spus ieri ca "pana luni nu se va intampla nimic", insa de saptamana viitoare cererile de reesalonare vor fi analizate. Pentru facturi pana in 100 de milioane de lei, perioada maxima de reesalonare pentru facturi va fi de 6 luni si de12 luni pentru penalizari. Pentru datorii mai mari de peste 1 miliard de lei, perioada maxima ar putea fi de doi ani. Cifrele au fost prezentate de directorul Regiei, in urma cu o saptama. Datorii istorice: 800 miliarde lei In urma cu o saptamana, municipalitatea a emis o hotarare prin care stabilea modul in care RADET isi va recupera banii de la rau - platnici. Potrivit informatiilor furnizate de autoritatile locale, datoriile populatiei catre regia de furnizare a agentului termic se ridica la  peste 800 miliarde de lei, generate, in principal, de familii rau-platnice sau de administratori infractori. Potrivit deciziei Primariei Capitalei, in cazul asociatiilor cu restante generate de rau-platnici, ca si de sustrageri sau delapidari, reprezentantii legali se vor prezenta la RADET pentru cesionarea creantelor (preluarea lor de catre regie), urmand ca regia, prin firme de avocatura, sa ii actioneze in instanta pentru recuperarea sumelor. "Din momentul primirii somatiei, asociatiile au sapte zile la dispozitie pentru a prezinta graficul de reesalonare", declara Virgil Ramba. Presedintele Asociatiilor de Proprietari din Romania, Radu Opaina, a avertizat ieri ca "populatia nu a primit nici o informare de la RADET in acest sens". Salvati de Murgeanu Saptamana trecuta, angajatii RADET au trecut chiar la debransari cu forta, lasand in frig locatarii a opt blocuri din cartierul Pantelimon. Ei aveau in vedere 100 de imobile, insa actiunea lor a fost stopata la interventia viceprimarului general al Capitalei, Razvan Murgeanu, care a motivat ca in aceste blocuri locuiesc multe familii care si-au achitat la zi facturile la energie termica.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Ultimatum pentru datornicii RADET | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.69451713562012 seconds.