Luni, 05 Decembrie 2005 - 07:51 AM Aleg.RO: In jurul capitalei

evenimentulzilei EDBLuni, 05 Decembrie 2005 Ajutoare pentru familiile cu multi copii Sectorul 3 . Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din cadrul Primariei Sectorului 3 a acordat, anul acesta, ajutoare financiare in valoare de 236.434 lei noi pentru 574 familii cu 1.159 copii. Ajutorul lunar, in valoare de 78 RON pentru fiecare copil, se acorda o singura data pe an, pentru maximum patru luni, cu posibilitatea de prelungire cu inca doua luni, numai dupa reevaluarea cazului si intocmirea planului de servicii. Banii au fost acordati pentru depasirea unor situatii dificile, in scopul prevenirii separarii copiilor de familie, in special pentru cele cu un singur parinte sau cu multi copii ale caror venituri lunare sunt mai mici de 180 RON pe membru de familie. De aceste ajutoare au mai beneficiat familiile care au in intretinere copii cu handicap. Amenzi de 114.000 lei noi pentru agentii economici Sectorul 3. Inspectorii Serviciului Control Comercial din cadrul Primariei Sectorului 3 au aplicat, in a doua jumatate a lunii noiembrie, amenzi de peste 114.000 lei noi agentilor economici care nu au respectat prevederile legale privind comercializarea produselor destinate consumului populatiei. Inspectorii au urmarit si inlaturarea comerciantilor ambulanti si au confiscat 254 kg legume, fructe si marfuri nealimentare, confectii, incaltaminte, umbrele si obiecte de uz casnic. Se opreste apa! Apa Nova. Societatea Apa Nova va intrerupe maine, intre orele 9.00 si 15.00, alimentarea cu apa pe strazile Comana si bd. Titulescu, iar intre 9.00 si 20.00, pe strazile Petricani, Paroseni si Beiul Constantin. Miercuri, intre orele 9.00 si 23.00, nu vor avea apa abonatii din perimetrul strazilor Ramuri Tei, Galvani Tei si Liceul Traian, iar intre orele 8. 30 si 15. 30, apa se va opri si la cei care locuiesc pe strazile Stefan Dumitrescu si PT Stoian Militaru. (Alexandra Dutulescu) Targ de Craciun in Piata „George Enescu” Primaria Capitalei. Intre 5 si 23 decembrie, in Piata „George Enescu” (intre Ateneul Roman si Biblioteca Centrala Universitara) va fi organizat Targul de Craciun, de unde bucurestenii isi vor putea cumpara cadouri de la casutele din lemn si vor putea participa la traditionalele obiceiuri si colinde de Craciun. Deschiderea oficiala a targului va avea loc astazi, la ora 17.00, cand pe scena special amenajata va evolua Grupul coral de copii Doremi. Va urma apoi un spectacol cu actorii Teatrului Masca, dupa care va avea loc un concert sustinut de Raul si Analia. Targul, organizat de Primaria Municipiului Bucuresti, prin Centrul de Proiecte Culturale ArCuB, va fi deschis zilnic, intre orele 10.00 si 20.00, iar in fiecare seara, incepand cu ora 17.00, se vor desfasura programe artistice sustinute de copii, precum si spectacole si concerte ale unor artisti cunoscuti. Vernisaj la Muzeul Satului Sectorul 1. Astazi, la ora 13.00, Muzeul National al Satului „Dimitrie Gusti” isi deschide portile pentru vernisajul expozitiei „Dar de Craciun”, unde vizitatorii pot admira tapiserii, icoane pe lemn si sticla, lucrari din ceramica si vor putea asculta cantece interpretate de grupul „Trei Parale”. Printre expozanti se numara Nicoleta Albu, Daniela Giurescu, Marian si Victoria Zidaru, Florin Iordan, Dorina Horatau, Mariana Macri, Sabina Moraru si Daniel Pop. Expozitia poate fi vizitata pana pe 30 ianuarie 2006.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

In jurul capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii