Luni, 05 Decembrie 2005 - 07:51 AM Aleg.RO: Masina de stiri - Cultura

Averea „Alearga, Lola, alearga!“ „Alearga, Lola alearga!“ este titlul filmului pe care TVR Cultural l-a programat astazi, 5 decembrie, incepand cu ora 20 .00. Productia de exceptie este regizata de Tom Tykwer, iar din distributie fac parte actorii Franka Potente si Moritz Bleibtrau. Filmul prezinta povestea Lolei si a prietenului ei, Manni, pe care tanara incearca din rasputeri sa-l salveze. Manni face greseala fatala de a uita in metrou o geanta cu 100.000 de marci, primita in grija de la Ronnie, un traficant de automobile. Temandu-se pentru viata sa, Manni o cheama in ajutor pe Lola, care nu are la dispozitie decat 20 de minute pentru a gasi banii si a-l salva pe iubitul ei. Filmul a fost nominalizat si a castigat numeroase premii la festivalurile cinematografice, printre care Premiul Publicului la Festivalul de Film Sundance (1999), premiul pentru cel mai bun film la Festivalul International de Film de la Seattle (2000), o nominalizare pentru Leul de Aur la Festivalul de Film de la Venetia (1998) sau o nominalizare BAFTA pentru cel mai bun film strain (2000). (V.G.) Pictura si guase marca Wanda Sachelarie Sarbatorile de iarna aduc la Primaria Sectorului 2 o inedita expozitie de pictura si guase realizata de artista Wanda Sachelarie Vladimirescu. Galeria „Dialog“ va gazdui in perioada 5 decembrie 2005 - 8 ianuarie 2006 peste 50 de lucrari ale pictoritei. Eleva a lui Fritz Stork, Jean Al. Steriadi, Simion Iuca, Francisc Reiner, G.M. Cantacuzino, artista a avut prima expozitie personala in 1947, de-a lungul timpului primind numeroase premii si distinctii nationale si internationale. Fara nici un conformism narativ sau portretistic, arta Wandei Sachelarie Vladimirescu este figurativa. O pictorita a carei forta expresiva o aseaza in randul marilor europeni, operele ei putand figura pe simezele oricarui muzeu de prestigiu din lume, alaturi de protagonistii expresionismului. (V.G.) Jazz cu Tavitian pe Valea Teleajenului Cunoscutul pianist de jazz Harry Tavitian va sustine joi, 8 decembrie, un recital la Valenii de Munte, numit „Lectia de Jazz“. Concertul va fi gazduit si este organizat de Casa de Cultura si va incepe la ora 18.00. „Am concertat in ultimii ani, in Occident, la festivaluri in mari metropole, dar si in orasele sau chiar sate. Si unele si celelalte se bucurau de acelasi interes din partea publicului. As putea sa spun ca atmosfera din comunitatile mici era chiar mai calda. Cred ca si noi ar trebui sa oferim evenimente culturale si in alte locuri decat in marile orase“, spune Tavitian. Artistul isi doreste sa tina la Valeni un concert-lectie, iar publicul sa fie cucerit de jazz. (V.G.) Revolutia, in fotografie Bucuresti, decembrie 1989 - impresii despre o „revolutie“. Acesta este titlul unei expozitii pe care artistul Andrei Pandele o va vernisa maine, 6 decembrie, la ora 18.00, la Institutul Francez. De aproape 20 de ani, Andrei Pandele priveste cu duiosie orasul sau natal, Bucuresti. Dintre miile sale de clisee, a retinut pentru aceasta expozitie 21 de documente care ii par cele mai potrivite pentru a traduce impresiile pe care le-a avut in timpul evenimentelor din decembrie 1989. Andrei Pandele nu este doar un martor „privilegiat“ al timpului sau, este mai ales un mare fotograf; compozitia riguroasa a imaginilor sale ne aduce aminte de un alt mare martor al secolului, Henri Cartier -Bresson, pe care l-a intalnit intr-un tren in 1975 cu ocazia unei calatorii in Romania. Expozitia va cuprinde doua perioade de timp: 5-14 decembrie si 11-28 ianuarie 2006. (V.G.)

Averea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Averea:

Masina de stiri - Cultura | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii