Sâmbătă, 10 Decembrie 2005 - 06:40 AM Aleg.RO: Targul de Craciun, bucuria copiilor, disperarea parintilor

cronicaromana Otilia Lazar Luna decembrie a fost dintotdeauna luna cadourilor . In aceasta perioada ne gandim mai mult ca oricand la cei dragi si la cadoul perfect pentru acestia. Acum, pe langa hipermarketuri si magazine, avem ocazia sa cautam cadouri si in cadrul targurilor organizate special de Craciun printre care se numara expozitia Suveniruri, dar si Targul de Craciun organizat de Primaria Municipiului Bucuresti in cadrul evenimentului “Cred in Mos Craciun”. Deschiderea targului a avut loc luni, 5 decembrie, in Piata George Enescu, cand pe scena special amenajata au evoluat: grupul coral de copii Doremi, cunoscut atat in tara cat si in strainatate, actorii Teatrului Masca, Raul si Analia Selis. La deschidere au participat in general parinti cu copiii, dar si tineri studenti. Am observat ca in general multi dintre ei nu stiau despre ce eveniment este vorba si au venit atrasi de atmosfera festiva si de concerte. Ei au fost bucurosi sa afle ca se deschide inca un targ de Craciun de unde vor putea cumpara cadouri pentru cei dragi si unde se vor putea bucura din plin de atmosfera de sarbatori. Pentru cei care inca nu au aflat, pe langa casutele de lemn impodobite de sarbatoare de unde se pot cumpara cadouri pentru cei dragi, targul, care va functiona pana pe 23 decembrie, va fi spatiul primitor in care bucurestenii se vor putea bucura atat de concerte ale unor formatii celebre cat si de traditionale obiceiuri si colinde de Craciun. Targul va fi deschis zilnic intre orele 10.00-20.00, iar in fiecare seara, incepand cu ora 17.00 pe scena vor avea loc programe artistice sustinute de copii, precum si concerte ale unor artisti indragiti, iar incepand cu data de 16 decembrie copiii vor avea prilejul sa-l intalneasca pe Mos Craciun in Parcul Cismigiu.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Targul de Craciun, bucuria copiilor, disperarea parintilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii