Marți, 22 Februarie 2005 - 09:29 AM Aleg.RO: Primarul din Târgu Jiu va serba 1 Mai în Japonia

Publicat de: Gabriel PREDA

AMOS News Florin Cârciumaru a fost invitat la Tokyo de Asociația de Schimburi Culturale Japonia - România. Asociația organizează anual o expoziție care prilejuiește schimburi culturale între cele două țări, Brâncuși având de fiecare dată un loc aparte în cadrul manifestărilor. Primarul din Târgu Jiu a fost invitat și în anii trecuți la schimburile culturale, iar de două ori chiar a făcut deplasarea la Tokyo.

Japonezii au decalat vernisajul, pentru că vor să organizeze expoziția în acest an o dată cu sărbătoarea cireșilor și cu sărbătoarea națională de pe 4 mai. O conferință despre cultura românească și o alta despre sculpturile românești și Brâncuși ar urma să fie susținute, pe 2 mai, la Galeria Expoziției de Artă Spațială Tokyo Metropolitan. Cârciumaru este așteptat de japonezi cu câteva trofee realizate la Târgu Jiu. Acestea ar urma să fie oferite la Tokyo drept premii pentru artiștii japonezi cei mai talentați.

Organizatorii sunt interesați, de asemenea, și de câteva zeci de fotografii de la tabăra de sculptură Brâncușiana, pe care primăria olteană a organizat-o vara trecută pe malul Jiului.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Gabriel PREDA

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Primarul din Târgu Jiu va serba 1 Mai în Japonia | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii