Miercuri, 23 Februarie 2005 - 08:19 AM Aleg.RO: Deputatii au decis ca AVAS sa nu preia creantele fiscale ale societatilor comerciale RAFO si CAROM Onesti

Publicat de: CR

cronicaromana Plenul Camerei Deputatilor a votat, ieri, cu 128 de voturi pentru, 64 impotriva si 26 de abtineri, proiectul de lege privind aprobarea Ordonantei Guvernului ce suspenda aplicarea prevederilor celeilalte Ordonante a Guvernului privind preluarea de catre Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) a unor creante fiscale ale societatilor comerciale RAFO SA Onesti si CAROM SA Onesti. Acest act normativ are ca scop reevaluarea impactului pe care masurile cuprinse in aceasta ordonanta le au in plan economic si social si clarificarea litigiilor juridice aparute in urma emiterii acestei ordonante.
Grupul deputatilor PRM solicitasera Comisiei pentru buget, finante si banci sa se discute impreuna cu continutul acestei ordonante si continutul unei alte ordonante ce prevedea suspendarea creantelor Rompetrol Rafinare SA. “Acest amendament ar fi dus la reglementarea globala a problemelor din domeniul petrolier”, a spus liderul grupului PRM, Lucian Bolcas. Comisia pentru buget, finante si banci nu trecuse in raportul final acest amendament pe motiv ca nu are nici o legatura cu actualul proiect de lege aflat in discutie, el fiind legat de un alt act normativ. In final, la cererea presedintelui Camerei Deputatilor, Adrian Nastase, plenul Camerei a acceptat includerea amendamentului in raportul supus votului, intrucat asa prevedea regulamentul Camerei, si a votat respingerea lui.

Cronica Română

· Alte știri de la CR

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Deputatii au decis ca AVAS sa nu preia creantele fiscale ale societatilor comerciale RAFO si CAROM Onesti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii