Sâmbătă, 18 Februarie 2006 - 08:35 AM Aleg.RO: Solicitarea Primariei pentru stalpii Electrica afecteaza privatizarea

adevarul Disputa dintre Primaria Capitalei si reprezentantii companiei Electrica Muntenia Sud privind proprietatea stalpilor de electricitate ar putea afecta procesul de privatizare al furnizorului de energie, a declarat, ieri,  ministrul Economiei si Comertului, Codrut seres .
"Dupa câte stiu, din discutiile pe care le-a avut domnul Videanu cu secretarii de stat din MEC, problema stâlpilor a fost clarificata. Stâlpii, ca si alte active, sunt în acest moment în camera de date si sunt active care apartin societatii Muntenia Sud.
O eventuala modificare a ceea ce este deja declarat ca facând parte din patrimoniul Muntenia Sud ar putea sa afecteze valoarea de piata, dar si încrederea investitorilor care doresc sa participe la procesul de privatizare al societatii", a spus seres. El a atras atentia ca "investitorii nu sunt oricine", ci opt societati importante din domeniul distributiei energiei electrice si gazelor naturale. "Nu cred ca ne permitem sa ne facem în acest moment de râs în ceea ce priveste privatizarea Muntenia Sud", a precizat seres. La începutul acestei luni, primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, a anuntat ca primaria va solicita guvernului preluarea retelelor de distributie a energiei electrice. Edilul-sef a amenintat ca, în caz contrar, va ataca în instanta procesul de privatizare a societatii Electrica Muntenia Sud.
"Electrica Sud este în plin proces de privatizare, însa mi se pare anormal ca în pachetul scos la vânzare sa pierdem retelele de distributie. Municipalitatea e un consumator captiv, dependent de furnizori gen Electrica, Distrigaz, iar asta se întâmpla din cauza unei anomalii: retelele de distributie, desi aflate pe domeniul public, sunt în proprietatea furnizorilor", a declarat la acea data Videanu. "Nu ne ramâne decât sa apelam la Guvern, sa gasim întelegere în aceasta chestiune. Eu am obligatia sa apar interesul public al bucuresteanului si, probabil, daca nu vom rezolva pe cale amiabila preluarea retelelor, voi ataca în instanta procesul de privatizare a furnizorului de energie electrica", spunea Videanu.

(480 )

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Solicitarea Primariei pentru stalpii Electrica afecteaza privatizarea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii