Joi, 23 Februarie 2006 - 07:17 AM Aleg.RO: LADO propune concedieri la Primăria Cluj

Publicat de: Francisc MĂDĂRĂȘAN

AMOS News Conducătorii filialei clujene a Ligii Apărării Drepturilor Omului din Cluj au prezentat azi rezultatele unei cercetări sociologice realizate în luna ianuarie. Primăria Clujului ar trebui restructurată iar o serie de servicii ar trebui externalizate, este concluzia principală a cercetării.

173 din cei 450 de angajați ai Primăriei au completat chestionarele în luna ianuarie. Marja de eroare a cercetării sociologice este de 2,5 la sută. Potrivit sondajului LADO, 20 la sută dintre cei întrebați consideră că unii dintre funcționari oferă servicii preferențiale celor care le oferă contraservicii sau alte beneficii iar 18 la sută admit că uneori se întâmplă acest lucru.

59 la sută nu sunt de acord cu această afirmație iar 3 la sută s-au abținut să răspundă. 38 la sută dintre angajații Primăriei consideră că funcționarii sunt determinați să acorde servicii preferențiale unor cetățeni din pricina influenței unor persoane sus-puse, 11 la sută sunt de părere că banii ar fi adevăratul motiv iar 10 la sută consideră că dorința de promovare îi determină să facă acest lucru.

13 la sută dintre respondenți sunt de părere că unii dintre colegii lor sunt incompetenți dar sunt păstrați în continuare în serviciu din pricina unor servicii clientelare.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Francisc MĂDĂRĂȘAN

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

LADO propune concedieri la Primăria Cluj | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii