Vineri, 24 Februarie 2006 - 07:21 AM Aleg.RO: CSM sare la gatul lui Basescu

Publicat de: Razvan Pritulescu

real_romaneasca     Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) s-a aratat ingrijorat de afirmatiile presedintelui Traian Basescu, considerand ca acestea vor afecta independenta si impartialitatea justitiei . In spirit camaraderesc, Asociatia Magistratilor cere si ea CSM sa sesizeze Curtea Constitutionala. Seful statului a declarat la inceputul saptamanii, cu ocazia bilantului Parchetului instantei supreme, ca in instante exista inca un nivel ridicat de coruptie.
Reactia Consiliului Superior al Magistraturii, venita, ce-i drept, cu intarziere, e transanta: presedintele Traian Basescu afecteaza, prin declaratiile sale, actul de justitie si increderea societatii in sistemul judiciar. Intr-un comunicat de presa remis de CSM, conducerea Consiliului precizeaza ca acest for este "garantul independentei sistemului judiciar si, in limita acestei competente, considera ca nici o autoritate nu trebuie sa afecteze prin atitudinile publice manifestate inde-pendenta justitiei si a judecatorului". "Consiliul Superior al Magistraturii apreciaza ca afirmatiile presedintelui Romaniei facute la Adunarea generala de analiza a activitatii Ministerului Public sunt de natura sa afecteze independenta si impartialitatea justitiei, precum si increderea societatii in sistemul judiciar", se arata in comunicat.
CSM isi continua mesajul, exprimandu-si parinteste increderea in probitatea profesionala a judecatorilor si convingerea ca in activitatea desfasurata acestia se vor supune doar legii. Si incheie, cu limba "lemnoasa" desavarsita, solicitand tuturor structurilor competente "sa ia atitudine energica si sa manifeste fermitate in descoperirea eventualelor fapte de coruptie, care sunt de natura sa afecteze functionarea si credibilitatea sistemului judiciar".

Presedintele, chemat la raport

La unison cu reactia Consiliului, Asociatia Magistratilor din Romania (AMR) a cerut CSM sa sesizeze Curtea Constitutionala privind recentele afirmatii la adresa instantelor judecatoresti facute de presedintele tarii, acesta fiind invitat in plenul CSM pentru a le explica.
"Pozitia CSM este foarte clara: independenta justitiei nu poate sa fie afectata de nimeni si justitia totdeauna va functiona pe baza de principii constitutionale si legale. Nu se poate ca cineva sa afecteze independenta judecatorului si a procurorului, iar afirmatiile care se fac la adresa justitiei trebuie sa fie cantonate pe acele aspecte care se constata ca sunt intr-adevar abateri de la legalitate. Nu trebuie sa fie critica la nivelul sistemului, pentru ca sistemul judiciar este deosebit de important in constructia statului de drept", declara, dupa sedinta CSM, presedintele Iulian Gilca (foto).
"Nu stiu daca este cazul sa sesizam Curtea Constitutionala, dar cu siguranta vom purta discutii cu presedintele, atunci cand va veni in plenul consiliului. Probabil ca dumnealui va nuanta declaratia pe care a facut-o, in sensul pe care vi l-am spus si eu", a mai spus Gilca. Presedintele CSM a adaugat ca institutia pe care o conduce a facut deja un demers in acest sens, invitandu-l pe presedinte la o sedinta a plenului consiliului. "Am facut un demers in acest sens, va veni cand va putea", a conchis Gilca.
Presedintele Traian Basescu a declarat luni la bilantul Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie ca in instante este inca un nivel ridicat de coruptie si a cerut procurorilor sa lucreze pentru a da semnalul ca Romania a devenit intr-adevar un stat de drept. Seful statului a mentionat ca in toate analizele sociologice justitia este una dintre institutiile cu cea mai scazuta credibilitate.

Realitatea Românească

· Alte știri de la Razvan Pritulescu

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea Românească:

CSM sare la gatul lui Basescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii