Marți, 07 Martie 2006 - 07:04 AM Aleg.RO: Consilierul prezidential Claudiu Saftoiu, despre reforma serviciilor de informatii:“Un control mai putin restrans poate avea consecinte abuzive”

cronicaromana Ionut Crivat Cursul de pregatire „Reforma serviciilor de informatii si democratia” a inceput ieri, la sediul Academiei de Politie „Alexandru Ioan Cuza”, in prezenta lui Nicholas Taupman – ambasadorul SUA in Romania, Claudiu Saftoiu – consilierul presedintelui Romaniei, chestor general Virgil Ardelean – seful Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna, Mihai Stanisoara – presedintele Comisiei de Aparare, Ordine Publica, Siguranta Nationala din Camera Deputatilor, Romeo Raicu – presedintele Comisiei Parlamentare de Control a SIE, locotenent colonel Florian Coldea – prim adjunct al directorului SRI, Vasilica Sarca – director adjunct al SIE si Constantin Croitoru – director general al Directiei Generale de Informatii a Armatei . In mesajul presedintelui citit de consilierul Claudiu Saftoiu se precizeaza ca intr-o Romanie modernizata, serviciile de informatii au nevoie de un proces rapid de dezvoltare, cu respectarea drepturilor si libertatilor civile, declara consilierul prezidential Claudiu Saftoiu. O mare importanta pentru succesul acestui tip de activitati o are increderea reciproca intre servicii si comisiile parlamentare de control, a spus Claudiu Saftoiu, mentionand ca principala problema este cea referitoare la cine si cum controleaza activitatea serviciilor speciale pentru a preveni abuzurile. “Un control mai putin restrans poate avea consecinte abuzive”, a afirmat consilierul prezidential, dar pe de alta parte si stricta supraveghere a serviciilor secrete nu este buna. De asemenea, el a spus ca un rol important in reformarea serviciilor secrete il are presa dar si o transparenta exagerata este daunatoare. Oficialul de la Cotroceni a mentionat ca acest curs, organizat de Administratia Prezidentiala, Biroul pentru Cooperare in domeniul Apararii, Ambasada SUA, Asociatia George C. Marshall - Romania si Ministerul Administratiei si Internelor, vine sa completeze, la nivelul pregatirii, reforma serviciilor de informatii. La randul sau, deputatul Mihai Stanisoara, presedintele Comisiei de ordine publica, aparare si siguranta nationala din Camera Deputatilor, a evidentiat importanta respectarii drepturilor si libertatilor cetatenesti garantate prin Constitutie, subliniind ca “nici un risc nu justifica abuzurile serviciilor de informatii, nici un abuz al unui astfel de serviciu nu justifica demolarea intregului edificiu de securitate”. Despre importanta reformarii serviciilor secrete romanesti, in actualul context international si-au exprimat ideile si chestorul general Virgil Ardelean, seful Directiei de Protectie si Informatii din cadrul MAI, ambasadorul SUA la Bucuresti, Nicholas Taubman, precum si presedintele Asociatiei George C. Marshall - Romania, Doru Frunzulica. Timp de o saptamana, cei aproximativ 50 cursanti - oficiali de nivel inalt din 15 institutii, vor beneficia de experienta lectorilor de la Naval Postgraduate School, Monterey, California – SUA. In cadrul cursului vor fi abordate teme legate de importanta existentei unui cadru legal pentru domeniul informatiilor, institutiile responsabile de controlul serviciilor de informatii intr-o democratie, terorismul si crima organizata, securitatea frontierelor si terorismul, precum si doua studii de caz: 11 Septembrie si bombardamentele din Londra.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Consilierul prezidential Claudiu Saftoiu, despre reforma serviciilor de informatii:“Un control mai putin restrans poate avea consecinte abuzive” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii