Sâmbătă, 11 Martie 2006 - 05:43 AM Aleg.RO: 40 de miliarde pentru firma mosita de viceprimarul Adascalitei Societatea edilului asigura paza... primariei iesene

adevarul

SC Independent Guard Security SRL sau prescurtat IGS, firma de paza si protectie infiintata de Constantin Adascalitei, viceprimar al Iasiului, a "muls" de la institutia coordonata de acesta aproximativ 40 miliarde de lei vechi . Nu e o noutate ca  IGS a încheiat în anul 2000 un contract prin care s-a angajat sa asigure paza unor obiective din curtea primariei. Ba chiar, în 2002, o serie de articole publicate în presa locala au aratat situatia de incompatibilitate în care se afla vicele Adascalitei deoarece, pe acea vreme, era consilier local si totodata actionar la IGS. În urma scandalului, el a anuntat public ca si-a vândut actiunile, ca nu mai are nicio legatura cu firma si ca prefera sa-si construiasca o cariera de politician. Exista însa o serie de fapte care îl contrazic pe "politicianul" Adascalitei.

550 de milioane lunar va spun ceva?
Pentru paza obiectivelor din subordine, municipalitatea ieseana a încheiat contracte cu trei societati: IGS, Security Force si Directia Judeteana de Ordine Publica (fostul Corp al Gardienilor Publici). Chiar la începutul acestui an, având grija sa nu rasufle în presa, primaria a renegociat contractele de paza pe considerentul ca salariul minim pe economie a crescut. Surpriza însa: tariful cel mai ridicat l-a obtinut IGS, iar Security Force, cea de a doua firma privata, nu a beneficiat de nicio majorare. S-a stabilit ca IGS sa fie platita cu 784,84 RON pe luna pentru fiecare din cei 70 de agenti, în timp ce Security Force a ramas tot la 535 RON lunar, pret pe care l-a practicat si anul trecut. "Am depus cerere pentru a obtine o marire a valorii contractuale, însa nu am primit raspunsul", a declarat Constantin Constantinescu, administratorul Security Force. Daca socotim cât e valoarea totala pe care IGS ar trebui sa o încaseze de la primarie ajungem la 550 milioane de lei vechi, adica 6,6 miliarde de lei pe an. tinând cont ca societatea a încheiat contract cu primaria din anul 2000, o noua înmultire conduce la frumoasa suma de 40 miliarde de lei. Asadar, desi sustine ca nu mai are legaturi cu IGS, firma mosita de Adascalitei a obtinut tarife maximale în contractul cu municipalitatea.

Lupul, paznic la oi
Un alt aspect demn de luat în seama este înfiintarea Politiei Comunitare. Oficialii Primariei au spus, în repetate rânduri, ca politistii comunitari vor prelua treptat obiectivele de paza care acum sunt pazite de societatile private. Politistii comunitari si-au intrat în pâine la începutul lunii, însa pâna acum nu s-au atins de Cimitirele Eternitate si Sfântul Vasile sau de Directia piete, obiective a caror paza este asigurata de IGS. Întrebat când va prelua si aceste obiective, Alexandru Hordila, directorul Politiei Comunitare, a raspuns ca înca nu stie, deoarece este necesara promovarea unei hotarâri în Consiliul Local. Interesant ca Alexandru Hordila este subordonat chiar viceprimarului Adascalitei. Un alt indiciu care arata legaturi mai mult decât cordiale între IGS si viceprimar este Mariana Adascalitei, sotia acestuia. Ea lucreaza chiar în cadrul IGS, fiind sefa personalului.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

40 de miliarde pentru firma mosita de viceprimarul Adascalitei Societatea edilului asigura paza... primariei iesene | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii