Joi, 30 Martie 2006 - 05:56 AM Aleg.RO: Gafa deputatilor saboteaza Bursa

ziua Actiunile celor cinci societati de investitii financiare (SIF) au revenit ieri la tranzactionare la Bursa si au recuperat putin din pierderea inregistrata in sedinta precedenta, crescand cu procente cuprinse intre 0,5% SIF Transilvania si 1,81% SIF Moldova . Titlurile SIF au fost suspendate marti de la tranzactionare, dupa ce Camera Deputatilor a aprobat in plen majorarea pragului de detinere la SIF la 1%, prag care vizeaza insa si grupurile de investitori care actioneaza in mod concertat. Pana la suspendare, cotatiile actiunilor SIF au coborat cu procente cuprinse intre 7,7% si 11%, indicele BET-FI scazand cu 8,99%. Cele mai vizibile reduceri, de 11%, au fost in cazul SIF Transilvania si SIF Muntenia. Estimarile privind pierderile investitorilor ca urmare a prabusirii preturilor variaza intre 150-200 milioane de euro. Caderea pretului actiunilor a avut la baza incertitudinile legate de proiectul de lege care ar trebui sa reglementeze pragul de detinere la SIF, mai ales ca in forma adoptata de deputati, actul normativ obliga grupurile de investitori care au cumparat cate 1% individual, sa-si vanda actiunile in trei luni. Aceasta obligativitate este, insa, neconstitutionala in opinia brokerilor avand in vedere ca actiunile au fost cumparate legal, in baza unei Ordonante adoptata de Guvern la jumatatea anului trecut. Razvan Pasol, presedintele Intercapital Invest, ne-a declarat ca era normal ca actiunile sa scada dupa dezbaterea de la Camera Deputatilor, insa in opinia sa scaderea a fost cam mare, fiind amplificata emotional. In plus, el considera ca deputatii au actionat complet neprofesional, pentru ca ar fi trebuit sa anunte oficial Bursa de Valori Bucuresti ca discuta Ordonanta privind pragul de detinere la SIF si actiunile acestora ar fi fost suspendate de la tranzactionare din timp, evitandu-se fluctuatiile mari ale pretului. "Dupa scaderea de marti, era normala o revenire a actiunilor SIF. Perioada urmatoare ramane agitata pentru aceste actiuni, pentru ca nu se stie daca investitorii vor vinde, cum si cand vor vinde. Pe termen lung exista insa un potential de crestere", a subliniat Razvan Pasol.

Ziua

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Gafa deputatilor saboteaza Bursa | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii