Luni, 11 Septembrie 2006 - 05:32 AM Aleg.RO: Se modifica modificarea legii CNSAS

Publicat de: Ana Ionescu

curierulnational
Comisia juridica a Senatului va lua, marti, in discutie propunerile inaintate de societatea civila la ordonanta de modificare a Legii CNSAS . "Ordonanta de Urgenta pe care am promovat-o cu putin timp in urma tocmai se afla pe masa Senatului si am ajuns la concluzia ca, legal, cel mai corect ar fi ca modificarile pe care vreau sa le adaug sa fie preluate de membrii Comisiei juridice, iar acestia sa le avanseze ca propuneri proprii.
Astfel, nu va mai fi nevoie de o alta ordonanta de urgenta, ci aceasta va cuprinde si noile prevederi", a declarat Marius Oprea, consilier al primului-ministru.
Consilierul a discutat deja cu membrii Comisiei ca senatorii sa-si asume amendamentele in nume propriu deoarece o ordonanta de urgenta nu poate fi modificata printr-un act similar. Dupa raportul Comisiei, modificarile vor intra in discutia plenului, Senatul fiind camera decizionala.

Guvernul a preluat cererile societatii civile

Conform declaratiilor lui Oprea, exista trei schimbari majore propuse. In primul rand, va fi eliminata sintagma de "politie politica" din textul legii.
Apoi, va aparea obligatia publicarii numelor tuturor ofiterilor, subofiterilor si ofiterilor acoperiti ai Securitatii din perioada 1948-1989. O a treia propunere importanta este asimilarea fostilor activisti ai PCR drept colaboratori ai Securitatii. Pe langa acestea, vor fi introduse prevederi referitoare la obligarea serviciilor de informatii de predare a evidentei cadrelor care lucrau sub acoperire si a dosarelor de cadre. Sub incidenta legii CNSAS vor intra si magistratii si militienii care au facut politie politica la ordinele venite de la PCR.
"Deconspirarea tuturor celor care au colaborat cu vechiul aparat de represiune comunista este calea cea mai buna spre concilierea nationala", a apreciat Oprea. Acesta a aratat ca demersul sau se bucura de sprijinul societatii civile.
Mai multe ONG-uri, printre care APADOR-CH, Pro Democratia, Academia de Advocacy, Fundatia pentru o Societate Deschisa s.a. au publicat vineri un apel catre Guvern in care se arata: "Constatand, cu ingrijorare, climatul de suspiciune generalizata si confuzia ce domina dezbaterea publica din Romania dupa valul de deconspirari din ultimele luni, organizatiile semnatare ale acestui apel cer Guvernului Romaniei sa modifice prin Ordonanta de Urgenta, fara nici o intarziere, legislatia privind deconspirarea Securitatii, astfel incat sa se asigure transparenta totala a procesului si sa se reduca riscul de manipulare".
Reprezentantii societatii civile adauga ca, fara aceste modificari, procesul deconspirarii Securitatii se va transforma intr-un exercitiu de propaganda, iar valoarea sa politica si morala va fi anulata.

Curierul Național

· Alte știri de la Ana Ionescu

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Se modifica modificarea legii CNSAS | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii