Sâmbătă, 16 Septembrie 2006 - 06:18 AM Aleg.RO:  Parlamentarii s-au lasat de sprit din cauza ziaristilor

Averea

SCHIMBARE . Clubul Parlamentarilor a fost multa vreme un locsor unde, in timpul lungilor si extenuantelor sedinte, parlamentarii se relaxau la o cafea cu tarie. Odata cu reamplasarea lui langa sala presei, dupa mutarea Senatului la Casa Poporului, Clubul si-a pierdut insa clientii, care se tem sa nu fie vazuti de jurnalisti.

Amplasat intr-un loc retras, undeva la parterul Senatului, clubul se bucura zilnic de prezenta deputatilor care intre doua pahare de bautura mai dadeau si o bila la biliard. Odata cu mutarea senatorilor de la Sala Omnia la Casa Poporului, Clubul Parlamentarilor a trebuit sa fie mutat, intrucat liderul de grup al PSD, Ion Iliescu, avea nevoie de un birou spatios si gata amenajat. S-a hotarat ca noua locatie sa fie la nivelul P, alaturi de locul in care jurnalistii acreditati la Parlament isi desfasoara activitatea, amplasament nu tocmai potrivit pentru un loc

Nici senatorii subordonati lui Nicolae Vacaroiu, nici deputatii nu se mai inghesuie la chefuri

unde se cere discretie maxima.

Se feresc de ochii jurnalistilor

De mai bine de un an de zile locul este gol, iar demnitarii ezita sa mai intre sa joace un biliard sau sa bea ceva intre sedinte sau dupa acestea. Ei viziteaza clubul rar si numai dupa ce opereaza un tur de observatie pe la sala presei, sa vada daca mai sunt sau nu jurnalisti in zona. Ei sunt atrasi de faptul ca preturile nu sunt mari, iar interiorul este placut, exact ce trebuie pentru relaxare.

Restaurantul va fi mutat din nou

"Nu prea mai vin acum la club deputatii. Cred ca le este frica de voi, de ziaristi, sa nu-i vedeti ca beau sau joaca biliard. Cand era Nastase sef la club era lume, se juca si tenis de masa. Acum, ca l-au mutat aici, nu mai intra neam de parlamentar", a declarat un angajat al barului. Surse din randul personalui de la Parlament au spus, pentru "Averea", ca locatia Clubului va fi schimbata in cel mult o saptamana sau doua, atat din cauza Sommet-ului Francofoniei, cat si pentru ca unii demnitari au cerut acest lucru. Noua locatie va fi una discreta, pentru a putea functiona departe de ochii curiosi.

Radu Nistor

Averea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Averea:

Parlamentarii s-au lasat de sprit din cauza ziaristilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii