Vineri, 23 Martie 2007 - 06:10 AM Aleg.RO: PD Brașov cere ca Tractorul și Rulmentul să fie donate Primăriei

Publicat de: Mirela LEONTE

AMOS News Reprezentanții PD Brașov au lansat o propunere care, cred ei, va duce la salvarea societăților Tractorul UTB SA și Rulmentul SA. Secretarul executiv al PD Brașov, Dragoș David, spune că în aceste zile conducerea locală a partidului a cerut primarului George Scripcaru și Consiliului Local să analizeze posibilitatea de a solicita AVAS-ului transferarea proprietății, respectiv a acțiunilor societăților Tractorul UTB SA și Rulmentul SA în proprietatea publică a municipiului Brașov, transmite corespondentul AMOS News.

„Situația critică cu care se confruntă societățile Tractorul UTB și Rulmentul are repercusiuni majore asupra populației. Cu toate eforturile autorităților publice locale și ale Guvernului, soluțiile de privatizare și relansare a producției industriale nu au dat roade. În acest context, suntem în măsură să ne asumăm răspunderea pentru relansarea platformelor industriale”, susține Dragoș David.

El mai spune chiar că cererea investitorilor români și străini pentru spații în structuri de tip parc industrial la Brașov este destul de mare, ea situându-se la ora actuală la 300 de hectare. Dacă luni Consiliul Local îl va mandata pe primarul George Scripcaru să solicite AVAS să aprobe acest lucru, atunci se va cere și o reeșalonare a creanțelor către bugetul de stat pentru o perioadă de 50 de ani, cu o perioadă de grație de cinci ani.

„Preluarea creanțelor și reeșalonarea lor pe un termen lung va ajuta municipalitatea, din perspectiva managementului financiar, la o dezvoltare firească fără presiuni financiare majore. Exemplele de reușită pe plan local a parcurilor industriale de la Carfil și Metrom sunt o dovadă elocventă a dezvoltării printr-un management eficient.

Ne asumăm răspunderea de a menține producția de tractoare și rulmenți prin încheierea unui contract de management și de performanță cu manageri selectați prin concurs, care vor avea ca obiective principale optimizarea locației și fluxurilor tehnologice, optimizarea consumurilor energetice și a costurilor și prin asigurarea unui management orientat spre crearea de valoare adăugată și profit”, a adăugat Dragoș David, menționând că transferul din proprietatea statului în proprietatea publică a municipiului Brașov nu reprezintă ajutor de stat.

Primarul Brașovului și, în același timp președintele PD Brașov, George Scripcaru, consideră că „este o variantă pe care vrem să o promovăm pentru a nu avea regrete că nu am încercat tot ce se putea pentru a salva aceste uzine. Iar Dragoș David a găsit și formulele legale de a face acest lucru. La acest moment totul nu mai ține decât de o decizie”.

Titus Șerban, director general Tractorul SA, e însă mai rezervat în a lansa pronosticuri. „Aștept să văd care va fi răspunsul Autorității pentru Valorificarea Activelor Statului la această solicitare. Cât despre intenția de a realiza parcuri industriale în zona industrială Tractorul – Rulmentul, aceasta este deja un parc industrial”.

Mult mai intrigat a fost președintele Uniunii Sindicale Tractorul, Gheorghe Apostu, care crede că democrații au făcut o glumă: „Noi nu avem nimic împotrivă ca cei de la Consiliul Local Brașov să participe la licitație ca oricare ofertant, dar asta numai dacă au bani să plătească salariile la zi, dacă păstrează obiectul de producție de tractoare și dacă reangajeză doar salariați care vor fi disponibilizați din cadrul societății”. Salariile la zi, potrivit acestuia, înseamnă aproximativ 250 de miliarde de lei vechi - restanțe plus cele 5 salarii la plecarea din uzină prevăzute prin CCM.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Mirela LEONTE

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

PD Brașov cere ca Tractorul și Rulmentul să fie donate Primăriei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii