Sâmbătă, 31 Martie 2007 - 08:32 AM Aleg.RO: Decizii - Sedinta cu scantei la Primaria Capitalei

jurnalulnational Sedinta Consiliului General al Capitalei se anunta astazi una furtunoasa . Primul punct pe ordinea de zi este excluderea din cadrul Consiliului a cinci alesi locali care, conform legii, si-au pierdut functiile o data cu pierderea calitatii de membri ai Partidului National Liberal, fiind simpatizanti ai Partidului Liberal Democrat. Un alt punct delicat este formarea a trei comisii de analiza si verificare a activitatilor Administratiei Lacuri, Parcuri si Agrement Bucuresti, condusa de Virgil Carstea, a Administratiei Gradinii Zoologice si a Administratiei de Supraveghere a Animalelor, toate aflate in subordinea consilierilor generali. De asemenea, la sedinta va fi prezent si primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, care-si va sustine cauza de a renunta la serviciile societatii de salubritate REBU, fapt dezaprobat de edilul-sef al Capitalei, Adriean Videanu. AMENZI CONTROVERSATE. N-au fost uitate de pe ordinea de zi nici proiectele care vizeaza sanctionarea societatii Apa Nova pentru nefinalizarea in termenul prevazut de contract (cinci ani – n.red.) a procesului de contorizare a blocurilor, emiterea de facturi abuzive abonatilor si nerespectarea nivelului de servicii. Recent, Videanu a declarat ca nu va amenda prea curand Apa Nova, ci mai degraba va propune anchetarea conducerii ARBAC, institutie ce monitorizeaza derularea contractului de concesiune.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Decizii - Sedinta cu scantei la Primaria Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii