Joi, 05 Aprilie 2007 - 05:59 AM Aleg.RO: Deputații au respins transferul societăților din portofoliul MEC către AVAS

Publicat de: Cosmin ZAHARIA

AMOS News Membrii Comisiei pentru industrii din Camera deputaților au respins, astăzi, proiectul de Lege pentru aprobarea OUG nr.101/2006 privind reorganizarea AVAS prin comasarea prin absoție cu OPSPI.

În urma dezbaterilor, membrii Comisiei pentru industrii au hotărât, cu majoritatea de voturi, avizarea negativă a proiectul de Lege pentru aprobarea OUG nr.101/2006 considerând că nu pot fi transferate societățile din portofoliul Ministerului Economiei și Comerțului (MEC) către AVAS, atât timp cât nu este finalizată Strategia Națională în domeniul energiei, precum și lipsa unei strategii de privatizare unitară la nivel național.

Membrii comisiei au subliniat că Strategia Națională în domeniul energiei, care vizează și proiectele strategice de interes național în care sunt incluși operatorii economici ce fac obiectul transferului, trebuie elaborată în conformitate cu noua Strategie în domeniul energiei a UE, ale cărei principale obiective - țintă au fost deja prezentate public de către Președintele CE, Jose Manuel Barroso și asumate de CE, în data de 8 martie 2007.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Cosmin ZAHARIA

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Deputații au respins transferul societăților din portofoliul MEC către AVAS | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.620924949646 seconds.