Luni, 26 Mai 2008 - 05:08 AM Aleg.RO: Increngatura mafiota a familiei primarului Poteras conduce Sectorul 6

7plus Incepind de astazi, publicam un serial cu dezvaluiri de-a dreptul incendiare despre ce a ajuns unul dintre cele mai mari sectoare ale Capitalei . Este vorba despre Sectorul 6, avind drept primar pe Cristian Poteras. Cel a carui familie a ajuns sa conduca intreg sectorul, prin intermediul unei nemaiintilnite increngaturi de zeci de firme. Toate acestea apar- tin - si numai de coincidenta nu mai poate fi vorba aici! - unor membri directi ai familiei, rude de singe sau prin alianta si nenumarati alti apropiati. Consecintele s-au dovedit a fi de-a dreptul dezastruoase pentru sector, deoarece "Caracatita" firmelor conduse pe fata sau prin intermediari de catre Familia Poteras a acoperit in ultimii ani cam toate activitat ile ce intra in componenta administratiei locale. Iar pentru a nu exista dubii cu privire la a d e - varata activitate a firmelor "Familiei", trebuie spus de la bun inceput, si actele o dovedesc pe deplin, ca toate firmele se afla in diferite forme in raporturi comerciale cu Prima- ria condusa de atit de prolificul Poteras. CONTRABANDA CU ALCOOL Practic, desi pare greu de crezut, dovezile pe care le vom publica arata ca fiecare membru al Familiei Poteras este actionar sau administrator nu la una, ci la mai multe firme!!! De altfel, cel mai greu in realizarea acestei anchete jurnalistice a fost sa reusim sa sintetizam intr-un fel toata aceasta increngatura, caci doar si schita minima a firmelor a fost aproape imposibil de inghesuit intr-o singura pagina! Dar sa o luam cu inceputul: Poteras Aureliana, sotia primarului este asociata la SC ARHITECT CONSULT SRL, SC DENY&RAFY 98 CARNCOMPANY, SC TOTAL RECYCLING SRL, SC ALL PLAN CONSTRUCT si, nu in ultimul rind, la SC PREMIER MILLENNIUM PROD, firma care a aparut in nenumarate dezvaluiri de presa, controale si scandaluri cu privire la contrabanda de alcool!!! Poteras George, fratele primarului este asociat la SC ACOLADA CONSTRUCT SRL (firma care detine majoritatea contractelor de proiectare la Primaria Sector 6), SC ALL CASUAL SRL, PREMIER CG IMPEX SRL (firma in care lucra- tura este facuta pe fata, fiind asociat chiar cu fratele sau, nimeni altul decit primarul Poteras, ambii fiind administratori, ceea ce conduce si la starea de incompatibilitate a edilului), SC PREMIER MILLENNIUM SRL( firma in care este asociat alaturi de sotie si cumnata Aureliana Poteras). Poteras Nicoleta, cumnata primarului (sotia lui George Poteras) este asociata la SC DENY&RAFY 98 CARNCOMPANY si la SC PREMIER MILLENNIUM SRL. Iar acesta este doar virful sistemului mafiot creat de primarul Poteras in jurul sau, prin o serie de firme care in diferite ipostaze lucreaza cu Primaria Sectorului 6. Mai mult, repeta m, una dintre aceste firme, de fapt cea de baza a Familiei este implicata si in scandaluri cu trafic ilegal de alcool.
Toni Matei

Alte articole din Politica.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Increngatura mafiota a familiei primarului Poteras conduce Sectorul 6 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.30473208427429 seconds.