Luni, 30 Iunie 2008 - 04:23 AM Aleg.RO: Primaria trece pe locul doi în topul încrederii cetatenilor

Gândul 30 .06.2008

Aproximativ 65% dintre cetatenii Romaniei au foarte multa încredere în Biserica, 55,2% în Primarie si 50% în Armata, releva un sondaj realizat de Asociatia pentru Transparenta si Libertate de Expresie (ATLE), în perioada 17-25 iunie, ale carui rezultate au fost difuzate duminica, potrivit Rompres. Potrivit aceluiasi sondaj, 43% dintre cei intervievati au declarat ca au multa încredere în presedinte, 51,5 acorda putina încredere presedintelui, iar 5,5% nu sunt hotarati sau nu au vrut sa raspunda. Cote scazute de încredere înregistreaza Parlamentul, 80,1% dintre persoanele intervievate declarand ca au foarte putina încredere în aceasta institutie, 15,3% afirmand ca au încredere în Parlament, iar 4,6% au spus ca nu sunt hotarati.

In ceea ce priveste preferintele fata de diversele partide politice, PSD (30,5%) si PD-L (30,2%) se afla în topul optiunilor electoratului daca peste o saptamana ar avea loc alegeri parlamentare. Pe locul al treilea s-ar situa PNL, cu 14%. Sub cinci procente ar obtine UDMR (4,9%), PRM (4,1%), PNG-CD (3,4%), PC (3,3%), PIN (2,3%), PNȚCD (1,1%). Nehotaratii, cei care nu ar merge la vot si cei care nu au raspuns reprezinta 27,3%. Pentru 24% dintre cei chestionati, Mircea Geoana ar fi cel mai potrivit prim-ministru pentru formarea urmatorului guvern. Theodor Stolojan este preferat de 14,4% dintre repodenti, Vasile Blaga – de 12,6%, Calin Popescu Tariceanu – de 12,4%.

Studiul a fost realizat în cadrul programului ATLE – Barometrul Politic, fara a avea un comanditar în zona politicului sau a societatii civile. Interviurile au fost efectuate în 40 de judete si în municipiul Bucuresti, pe un esantion de 1.142 de persoane.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Primaria trece pe locul doi în topul încrederii cetatenilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii