Luni, 08 Decembrie 2008 - 05:27 AM Aleg.RO: Oprescu ne-a pregatit un tu(r)n de 110 metri intr-o zona cu inaltime maxima de 20 metri

curentul Oprescu, primarul "care vrea", le-a mai pregatit o supriza bucurestenilor . Pe langa marele carnat cu care intentioneaza sa bage Capitala in Cartea Recordurilor, Oprescu a aprobat, prin Comisia Tehnica de Urbanism si Amenajarea Teritoriului, constructia unui turn inalt de 110 metri intr-o zona in care inaltimea maxima a cladirilor este de 20 de metri. Pentru a fi posibila ridicarea acestui "monstru", vor fi distruse trei monumente istorice. Legal, insa, pentru ca beneficiarul constructiei, societatea comerciala Timpuri Noi, a obtinut aviz si de la Ministerul Culturii.Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, si-a incalcat promisiunea facuta bucurestenilor, aceea ca nu va permite modificarea Planul Urbanistic General in functie de interese personale si strict financiare. In cartierul Timpuri Noi se va ridica cea mai mare cladire din Bucuresti, un "monstru" de 110 metri, in conditiile in care inaltimea maxima a cladirilor din zona este de doar 20 de metri.Cea care a aprobat constructia este Comisia Tehnica de Urbanism si Amenajarea Teritoriului (CTUAT), numita de Sorin Oprescu. Practic, cu acordul primarului general, al arhitectului-sef al Capitalei si al CTUAT se da liber construirii celei mai inalte cladiri din Bucuresti. Astfel, Oprescu isi incalca promisiunile facute in urma cu ceva timp: "Eu pot doar sa va asigur ca noua Comisie Tehnica de Urbanism si Amenajare a Teritoriului, actualul arhitect-sef, Gheorghe Patrascu, si eu, in calitate de primar general, vom veghea ca, de acum inainte, PUZ-urile sa nu mai modifice Planul Urbanistic General in functie de interese personale si strict financiare", declara primarul. Se pare insa ca au fost doar vorbe in vant. Caci primarul care promitea "marea cu sarea" le-a dat bucurestenilor doar sarea. In rest, dezvoltarea haotica si neuniforma a Capitalei din punct de vedere arhitectural si urbanistic poate continua. Turnul distruge trei monumente istoricePlanul urbanistic zonal (PUZ) aprobat de edili reglementeaza o suprafata de peste 54.000 metri patrati in zona Splaiul Unirii, in apropierea Uzinelor Timpuri Noi. Beneficiarul este societatea comerciala Timpuri Noi, care va construi imobile de birouri, servicii si locuinte, precum si blocul turn de 110 metri. Societatea a primit aviz favorabil de construire si din partea Ministerului Culturii, cu toate ca va fi necesara demolarea unui imobil aflat pe lista monumentelor istorice, precum si modificarea altor doua, aflate, de asemenea, pe lista monumentelor istorice. Potrivit unui studiu al catedrei de Urbanism a Universitatii de Arhitectura "Ion Mincu", zonele potrivite pentru construirea de cladiri inalte sunt Palatul Parlamentului, Casa Presei Libere, Academia Militara, zona ce marcheaza cornisa Dambovitei pe partea de sud a Bucurestiului, Parcul Izvor, Piata Victoriei si Piata Charles de Gaulle. Citeaza acest articol pe saitul tau | Vizualizari: 59Comentarii (1)

Curentul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Oprescu ne-a pregatit un tu(r)n de 110 metri intr-o zona cu inaltime maxima de 20 metri | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii