Sâmbătă, 07 Februarie 2009 - 05:54 AM Aleg.RO: Arad: Contractul Sterling, în atenția deputatului Adrian Nițu

Publicat de: Paul PREDA

AMOS News Deputatul PD-L de Arad Adrian Nițu condamnă hotărârea Guvernului Tăriceanu 1446 din 12 noiembrie 2008, care prevede modificarea printr-o anexă secretă a contractelor privind exploatarea producției pentru perimetrele XIII (Pelican) și XV (Midia), transmite corespondentul AMOS News (Informatia.ro). „Această hotărâre nu poate decât să provoace mari suspiciuni asupra fostului guvern condus de Călin Popescu Tăriceanu. Fostul prim ministru și partenerii săi implicați în încheierea acestei HG sunt obligați să vină în fața cetățenilor pentru a răspunde la toate suspiciunile ridicate de acest act normativ, care a fost emis pe ultima sută de metri a mandatului său de premier” a precizat deputatul Adrian Nițu.

Conform celor declarate de către deputatul PD-L, primul - ministru Emil Boc a dispus demararea procedurilor în vederea declasificării anexei. De asemenea, a fost sesizat și Departamentul de Control al primului-ministru în vederea elucidării condițiilor în care a fost atribuit contractul de concesionare încheiat între Agenția Națională pentru Resurse Minerale și Sterling Resources Ltd.

„În loc să explice secretele hotărârii care implică bani publici, PNL și Călin Popescu Tăriceanu aruncă vina pe liderii PD-L și Traian Băsescu. Prin Hotărârea de guvern nr. 508 din 26 iulie 1991 a fost autorizată societatea comercială Rompetrol, la vremea respectiva societate cu capital de stat, să negocieze și să încheie cu partenerii străini contracte privind concesionarea în vederea exploatării perimetrelor aprobate prin Hotararea 919 din 1990. Prin aceeași hotărâre, s-a prevăzut că guvernul va aproba contractele încheiate de către Rompetrol. La vremea respectivă, România nu avea tehnologia și echipamentele pentru explorarea presupuselor rezerve de hidrocarburi la mari adâncimi și nici resursele financiare necesare. În consecinta, guvernul a deschis aceste perimetre pentru explorare și împărțirea producției de hidrocarburi cu participarea unor investitori străini”, a spus Adrian Nițu.

„Prin Hotărârea de guvern nr. 570 din 22 septembrie 1992, guvernul a aprobat contractele de explorare pe contul și riscul investitorilor străini și împărțirea producției de hidrocarburi din perimetrele 7, 10, 13 și 15 negociate pe baza Hotărârilor guvernului nr. 919/1990 și 508/1991: contractul privind perimetrul 7 Salcia-Lapos- Pietroasele (contract între Rompetrol și Amco Romanian petroleu company); contractul privind perimetrele 13 (Pelican) și 15 (Midia) (Rompetrol cu Enterprise Oil Exploration si Canadianoxy); contractul privind perimetrul 10 Valea Someșului - Valea Mureșului ( Rompetrol și Shell Romanian Exploration), a încheiat deputatul PD-L.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Paul PREDA

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Arad: Contractul Sterling, în atenția deputatului Adrian Nițu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.59308195114136 seconds.