Sâmbătă, 14 Februarie 2009 - 06:22 AM Aleg.RO: Gabriel Tita vrea sa salveze Tohan Zarnesti

Cotidianul Deputatul social-democrat Gabriel Tita (foto) a declarat, ieri, ca a avut o serie de discutii cu conducerea companiei Tohan Zarnesti, in urma carora a gasit o serie de solutii la problemele societatii amintite . "Am pregatit deja o serie de intrebari si o interpelare la adresa Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Economiei si Ministerului de Externe, pentru ca aceasta societate ar putea reangaja 5.000 de persoane intr-un termen foarte scurt daca se fac niste investitii destul de reduse ca valoare", a explicat deputatul brasovean. Potrivit acestuia, compania are cateva produse noi, unicat pe piata din Europa, dar care nu beneficiaza de promovarea necesara, din lipsa interesului Ministerului de Externe. O alta solutie ar fi ca Ministerul Apararii Nationale (MApN) sa renunte la munitia expirata, iar compania din Zarnesti sa se ocupe de distrugerea sau reconditionarea acesteia. "Nu ar fi nevoie de o investitie prea mare", a explicat Tita. De asemenea, deputatul a declarat ca se impune revederea modului in care a fost acordat titlul de parc industrial companiei care administreaza parcul de la Zarnesti, deoarece "nici comunitatea, nici compania Tohan, care au cedat terenuri si cladiri, nu au beneficiat de pe urma acestui parc".

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Gabriel Tita vrea sa salveze Tohan Zarnesti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii