Sâmbătă, 14 Februarie 2009 - 06:23 AM Aleg.RO: Clujul isi alege noul primar

romanialibera » Noua candidati se infrunta pentru a prelua postul de primar, devenit vacant prin demisia lui Emil Boc . Campania electorala li s-a parut clujenilor una deosebit de anosta. Partidele politice au parut sa nu isi fi dat seama ca au la dispozitie doar doua saptamani ca sa ii convinga pe alegatori. Candidatul PDL, Sorin Apostu, si-a axat campania pe proiectele de investitii pe care ar dori sa le realizeze cu ajutorul Guvernului. Asa ar fi construirea unui nou stadion, a unui sediu pentru Filarmonica si a unui spital regional de urgenta. Candidatul PNL, Marius Nicoara, a propus un program economic in privinta caruia principala promisiune viza crearea a 15.000 de noi locuri de munca. Candidatul PSD, Teodor Pop-Puscas, a promis siguranta si ordine publica. Singurul candidat care nu a promis nimic este reprezentantul PNTCD, Calin Oancea. El le-a cerut doar vechilor taranisti sa lupte pentru simbolul reprezentat de acest partid.Toti candidatii implicati in campania electorala de la Cluj au beneficiat de sprijinul conducerii centrale a partidului. Sorin Apostu a fost sustinut de premierul Emil Boc, dar si de o "falanga" de lideri ai PDL, printre care Vasile Blaga si Radu Berceanu, dar si primarul din Targu-Mures, Dorin Florea. Vasile Blaga i-a cerut lui Apostu sa faca toate eforturile sa castige alegerile din primul tur de scrutin, pentru ca alegerile de la Cluj sunt "incalzirea" pentru alegerile europarlamentare si pentru cele prezidentiale. Sorin Apostu a ales sloganul "Am inceput impreuna, continuam impreuna". Aproape ca nu exista fotografii in care sa nu apara alaturi de predecesorul sau, Emil Boc. Apostu a avut cea mai sustinuta campanie, conceputa de Felix Tataru. Actualul primar interimar a fost acuzat si ca ar folosi resurse publice in campania sa electorala.  Acuzele au venit din partea Asociatiei Pro Democratia, care a remarcat faptul ca pe fluturasii lui Sorin Apostu au aparut telefonul si site-ul primariei. Nascut la Focsani, Apostu a fost criticat pentru ca este moldovean. De asemenea, prin oras au inceput sa circule zvonuri legate de apartenenta sa la un cult neoprotestant. Sorin Apostu a spus insa ca este ortodox.Marius Nicoara a apelat la ajutorul lui Calin Popescu Tariceanu. Fostul premier a venit la Cluj si s-a remarcat doar prin atacul la adresa lui Apostu, pe care l-a poreclit "Aprostu". La sfatul strategului sau, Dan Andronic, el a refuzat sa isi asocieze numele sau cu cel al PNL. Sloganul sau este "Lasa politica. Alege primarul!".Candidatul PSD, Teodor Pop-Puscas, a chemat in ajutor o intreaga cohorta de lideri social-democrati. Printre acestia s-au numarat presedintele Senatului, Mircea Geoana, ministrul Mediului, Mircea Nemirschi, si seful Departamentului pentru Afaceri Europene, Vasile Puscas. Pata de culoare a campaniei sale a constituit-o presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, care i-a promis lui Teodor Pop-Puscas ca, daca va intra in turul doi al alegerilor, ii va trimite in ajutor 150 de pesedisti de la Bucuresti, "ca sa il batem pe Boc la el acasa", dupa cum a spus Vanghelie. In schimb, Teodor Pop-Puscas nu a fost sustinut deloc de doi dintre liderii fostului Grup de la Cluj. Ioan Rus si Vasile Dancu nu au fost prezenti alaturi de colegul lor de partid. Sloganul lui Teodor Pop-Puscas a fost "Ai incredere. Vin. Cu siguranta". Campania lui a fost conceputa de purtatorul de cuvant al PSD Cluj, Mircea Jorj. In aceasta duminica vor avea loc alegeri in orasul Faget (Timis), in municipiul Orastie (Hunedoara), in comunele Carpinet (Bihor), Colonesti (Olt), Ganeasa (Olt), Horea (Alba), Rosia de Secas (Alba), Soimus (Hunedoara).

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Clujul isi alege noul primar | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii