Marți, 17 Februarie 2009 - 05:59 AM Aleg.RO: Primaria Brasov vrea sa grabeasca procedurile pentru izolarea termica

adevarul Proiectul de izolare termica a blocurilor nu a avut pana acum prea mult succes . In municipiul Brasov, foarte putine blocuri au facuta aceasta lucrare, in primul rand din cauza birocratiei existente, dar si din cauza ca nu s-au dat banii de la bugetul de stat. Pana acum, era in vigoare o ordonanta care prevedea ca de la bugetul de stat sa se aloce 34% din costuri, de la bugetul local 33%, iar asociatiile de proprietari sa vina cu acelasi procent. Acum, la Guvern se afla in faza de finalizare un proiect de modificare a acelei ordonante, care prevede ca de la bugetul de stat sa se aloce 50%, Primariile sa dea 30% din bani, iar asociatiile de proprietari sa vina cu 20%. Ieri, consilierul local PD-L Vasile Kraila a declarat ca Primaria Brasov vrea sa grabeasca putin procedura. "Toti consilierii locali responsabili pe cartiere vom merge si vom discuta cu toti presedintii de asociatii de proprietari, astfel incat sa depuna cat mai repede solicitarile si sa incepem studiile de fezabilitate, iar apoi sa incepem proiectele. Trebuie sa ne grabim pentru a prinde fondurile de la Guvern. Vrem ca pana la sfarsitul acestui an sa avem cateva blocuri deja facute, iar pentru altele, procedurile sa fie cat mai inaintate", sustine Vasile Kraila. Mai mult, deputatul PD-L Gabriel Andronache, care, alaturi de deputatii Gheorghe Ialomitianu si Florin Postolachi, face parte din Comisia nationala care realizeaza proiectul de lege in acest sens, spune ca a depus trei completari la ordonanta de Guvern care va fi emisa in acest sens. "Am solicitat ca prioritare la acordarea de fonduri sa fie orasele in care sezonul rece este mai lung, iar aici Brasovul ar fi printre primele din tara. O alta modificare ar fi legata de posibilitatea ca administratiile publice sa poata aloca fondurile pana cand Guvernul le va debloca, astfel incat sa se poata incepe aceste proiecte. Iar a treia completare este legata de retelele de incalzire din blocuri. In proiectul ordonantei se specifica reabilitarea partilor comune din retelele de incalzire din blocuri. Noi vrem sa prindem aici si refacerea distributiei agentului termic, din sistemul de verticala de acum sa se aloce bani pentru trecerea la furnizarea pe orizontala, adica fiecare apartament sa fie contorizat la usa", ne-a explicat Gabriel Andronache.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Primaria Brasov vrea sa grabeasca procedurile pentru izolarea termica | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii