Vineri, 26 Iunie 2009 - 05:38 AM Aleg.RO: Deputatul PSD Florin Pîslaru, descoperit ca fost informator al Securității

Publicat de: Corina MISĂILĂ

AMOS News

Un fost coleg din anii ’80 al deputatului Florin Pîslaru a descoperit, în momentul când a cerut propriul dosar la CNSAS, că actualul demnitar îl turna la “secu” - prin note informative semnate “Pintea”,  transmite corespondentul Informatia.ro (AMOS News).

Deputatul Florin Pîslaru (PSD) a fost deconspirat întâmplător ca informator al fostei Securități de către Victor Ruse, un inginer piscicol, fost coleg cu parlamentarul gălățean.

Curios, pănă la această dezvăluire, CNSAS nu îl descoperise pe Florin Pîslaru ca fiind informator al Securității și chiar primise un certificat de “necolaborare” pentru a putea participa la alegerile parlamentare din 2008Acțiunile informative către Securitate a lui Florin Pîslaru au ieșit la iveală când Victor Ruse  a ajuns să-și vadă la CNSAS propriul dosar de urmărire la începutul acestui an. Așa a aflat că era turnat la Securitate de un informator pe nume de cod “Pintea”, apoi la reverificările făcute de CNSAS a reieșit că Florin Pâslaru era cel cu numele de cod “Pintea”.

Un exemplu de “turnătorie” semnată de către Florin Pîslaru către Securitate este  următorul: “Sursa (n.r. – Florin Pîslaru) îl cunoaște pe Ruse Victor din anul 1982, din timpul studenției, când am efectuat practica în producție. În această perioadă, cel în cauză era coordonatorul exploatării Popina. El era o fire recalcitrantă, avea un compartament urât cu studentii aflați în practică, obișnuia să aducă injurii la adresa personalului muncitor și a colegilor de serviciu. Privea de sus pe toata lumea", notă informativă semnată “Pintea”, alias Florin Pîslaru.

"Eu il stiu pe domunul Florin Pîslaru din perioada in care lucram la o ferma piscicolă, eram practic colegi. Aveam unele bănuieli că eram turnat și am fost la CNSAS sa-mi vad dosarul, unde am vazut ca eram turnat de Florin Pîslaru", a declarat Victor Ruse.

În actul primit de la CNSAS de către Victor Ruse se precizează următoarele: “Având în vedere Nota Direcției Investigații nr. S/DI/I/1014/31.03.2009, Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității, întrunit în data de 09.04.2009, în conformitate cu prevederile art.1. alin 7 din O.U.G nr 24/2008 privind accesul la propriul dosar și doconspirarea Securității (...) pe baza documentelor din arhiva proprie, a stabilit identitatea informatorului cu nume conspirativ „Pintea” în persoana numitului Pîslaru Florin, născut 05.09.1959 în comuna Odobești, județul Vrancea, fiul lui Nicolae și Ecaterina”.

“Nu știu foarte multe despre acest subiect, dar nu cred că este ceva adevărat, pentru că eu știu că nu am făcut așa ceva. Am fost la CNSAS și mi s-a transmis că miercuri voi fi înștiințat oficial despre desfășurarea acestui caz”, a declarat Florin Pîslaru.

Președintele Asociației “Pro Democrația”, Cristian Pîrvulescu, a criticat în acest caz și faptul că CNSAS nu a verificat bine dosarul actualului deputat PSD. “Faptul că CNSAS nu a descoperit că Florin Pîslaru facea informării către securitate este explicabil prin doua opțiuni, fie rea credință, fie incompetență. Dacă acest domn are o informare clară din partea CNSAS că deputatul Florin Pîslaru facea informări la Securitate era destul de ușor de verificat de către cei de la CNSAS în momentul când au verificat candidații pentru Parlament”, a precizat Cristian Pîrvulescu, președintele Asocieției “Pro Democrația”.

Membrul colegiul CNSAS, Cazimir Ionescu, a declarat că toate informațiile ce țin de dosarul lui Florin Pîslaru vor fi reverificate. Înalți reprezentanți ai CNSAS au precizat că dosarul lui Florin Pîslaru va ajunge în instanță în următoarele zile, aceasta fiind recomandarea colegiului după apariția documentelor predate lui Victor Ruse.Chiar dacă Florin Pîslaru va fi dovedit și în instanță că a fost informator al Securității, deputatul nu-și va pierde postul de parlamentar. Acesta nu riscă sa-și piardă slujba de deputat, pentru că nicio lege nu semnalează incompatibilități între activitatea de “turnător” și cea de deputat.

Singura acțiune pe care statul o poate îndrepta împotriva lui Florin Pîslaru este o acțiune penală pentru faptul că deputatul PSD a declarat, pe propria răspundere, că nu a colaborat cu fosta Securitate.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Corina MISĂILĂ

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Deputatul PSD Florin Pîslaru, descoperit ca fost informator al Securității | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii