Vineri, 03 Iulie 2009 - 06:07 AM Aleg.RO: Alianta cu PRM in Primaria Capitalei, motiv de scandal in PD-L

cronicaromana Desi se afla la guvernare alaturi de PSD, PD-L ramane cel mai izolat partid de pe scena politica .
Pericolul pierderii majoritatii in Consiliul General al Municipiului Bucuresti a facut ca liderii din Modrogan sa se orienteze rapid catre o alianta cu formatiunea condusa de Corneliu Vadim Tudor, singura solutie pentru a impiedica liberalii si social-democratii sa preia suprematia in Primaria Capitalei si sa numeasca cei doi viceprimari generali. Cu toate acestea, nu putini sunt mai-marii democrat-liberali care isi exprima dezamagirea fata de o alianta pe care ei o considera daunatoare imaginii partidului.
Lideri ai Partidului Democrat Liberal au inceput sa se arate extrem de nemultumiti de asocierea formatiunii lor cu PRM in Consiliul General al Capitalei. Astfel, Sever Voinescu s-a alaturat vocii celor care contesta unele politici ale formatiunii politice.
Anterior, Cristian Preda si Monica Macovei au facut aluzie la o posibila demitere a ministrului Tineretului. Iar acum Cristian Preda s-a asociat cu Sever Voinescu pentru a acuza asocierea PD-L cu PRM in Consiliul General al Capitalei.
“PD-L a facut o miscare politica «colosala» o spun ironic in CGMB, dand sustinerea de la PNG pe sustinerea PRM. Va spun sincer ca sunt personal nemultumit pentru ca nu vad ce aduce bun pentru bucuresteni aceasta complicitate suparatoare”, a declarat Preda, citat de un cotidian central.
El s-a aratat nemultumit si de intentia lui Gigi Becali de a intra in PPE. “Tin sa spun ca Becali nu va fi in grupul PPE cum au incercat unii sa sugereze. PD-L este un partid diferit si se inscrie in alta orbita decat cea a partidelor extremiste, PRM si PNG”, a declarat acesta.
In aceeasi linie s-a inscris si deputatul PD-L Sever Voinescu, care se se simte “extrem de inconfortabil ori de cate ori si oriunde partidul din care fac parte se asociaza cu partidul domnului Vadim Tudor”.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Alianta cu PRM in Primaria Capitalei, motiv de scandal in PD-L | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii