Vineri, 19 Martie 2010 - 05:47 AM Aleg.RO: Legea Lustratiei ar putea intra in dezbaterea Camerei Deputatilor

Buna ziua Brasov Proiectul Legii Lustratiei are foarte mari sanse de a intra in dezbaterile Camerei Deputatilor chiar in aceasta sesiune parlamentara . Deputatul PD-L Florin Postolachi (foto) spune ca acest proiect a fost aprobat de Senat inca din anul 2006, dar apoi a fost uitat intr-un sertar si nu a mai fost pus in discutia Camerei Deputatilor, care este camera decizionala. Deputatul, care este si presedintele Asociatiei 15 Noiembrie 1987, a primit mandat din partea Societatii Timisoara pentru a discuta cu presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, pentru introducerea pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor a acestei legi. "Ar fi o reusita daca am adopta o lege a lustratiei, asa cum au facut alte state foste comuniste din Europa. Romania este printre ultimele care nu are o astfel de lege. Personal sunt interesat de adoptarea acestei legi, dar nu sunt asa de sigur ca va trece de Parlament. Exista inca reminiscente ale partidului comunist in Parlament, PSD n-a murit, mai sunt si in PC nostalgici, iar domnul Iliescu pare vesnic. Sunt destui presedinti de partide care n-au niciun interes ca aceasta lege sa fie adoptata", ne-a declarat, cu regret, Florin Postolachi. Societatea Timisoara a trimis adrese catre liderii tuturor partidelor reprezentate in Parlament si grupului independentilor prin care solicita intrarea in dezbatere a acestui proiect. "Adoptarea Legii Lustratiei va interzice persoanelor care intre 6 martie 1945 si 22 decembrie 1989 au facut parte din nomenclatura comunista sau din sistemul represiv comunist sa mai poata fi alese sau numite in functii publice pe o perioada de cinci ani de la intrarea in vigoare a actului normativ", a mai spus Florin Postolachi.

Buna ziua Brasov

Azi: Cea mai citită știre din sursa Buna ziua Brasov:

Legea Lustratiei ar putea intra in dezbaterea Camerei Deputatilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.70803213119507 seconds.