Luni, 26 Aprilie 2010 - 05:45 AM Aleg.RO: Senatorii PDL propun incompatibilitati pentru liderii sindicali

romanialibera Senatorii PDL au initiat doua propuneri legislative prin care liderii federatiilor si confederatiile sindicale nu mai pot fi parlamentari si nici actionari majoritari in societatile care deruleaza contracte cu societatea de stat pe langa care acestia activeaza in calitate de sindicalisti, scrie NewsIn . Senatorii PDL au initiat o propunere legislativa prin care este introdusa o noua incompatibilitate in cazul parlamentarilor. Astfel, calitatea de parlamentar nu poate fi detinuta de persoana care ocupa o functie de presedinte, vicepresedinte, secretar si trezorier al federatiilor si conferederatiilor sindicale. Democrat-liberalii propun, in acest mod, modificarea Legii 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, in scopul de a "asigura o autonomie autentica sindicatelor si pentru a le pune la adapost de orice imixtiune a factorului politic". Totodata, o alta propunere legislativa a senatorilor PDL vizeaza modificarea Legii sindicatelor, prin interzicerea presedintilor, vicepresedintilor, secretarilor si trezorierilor de a fi actionari majoritari in societatile care deruleaza contracte cu societatea de stat pe langa care acestia activeaza in calitate de sindicalisti. Astfel, "presedintii, vicepresedintii, secretarii si trezorierii federatiilor si confederatiilor sindicale la societatile cu capital majoritar de stat sunt incompatibili cu functia de administrator, actionar majoritar la o societate comerciala care deruleaza contracte cu societatea la care detin functiile sindicale de mai sus", propun senatorii PDL. Cele doua propuneri legislative urmeaza sa intre in atentia si dezbaterea Senatului in calitate de prima camera sesizata.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Senatorii PDL propun incompatibilitati pentru liderii sindicali | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii