Marți, 22 Februarie 2011 - 06:09 AM Aleg.RO: Deputatii isi vor muta terenurile de tenis pentru a face loc Catedralei Mantuirii Neamului

Cotidianul Biroul Permanent al Camerei Deputatilor a aprobat, luni, mutarea terenurilor de tenis ale Clubului parlamentarilor de pe locul pe care se va construi Catedrala Mantuirii Neamului, insa nu a luat o decizie cu privire la alegerea unui nou spatiu in acest sens in curtea Parlamentului . Secretarul Camerei Deputatilor Niculae Mircovici a precizat ca solicitarea privind mutarea bazei sportive a fost aprobata, dar o decizie cu privire la locul in care va fi amplasata a fost amanata. Membrii Clubului parlamentarilor "Ion Ratiu" au informat conducerea Camerei Deputatilor ca terenurile de tenis se afla in zona unde se va construi Catedrala Mantuirii Neamului, fiind somati sa elibereze zona. Cererea, la care a fost anexat si un plan al noului amplasament, a fost facuta in numele celor peste 100 de membri ai clubului, actuali sau fosti parlamentari, si a echipei de tenis a Parlamentului care de-a lungul anilor a castigat mai multe titluri la turneele interparlamentare. In punctul de vedere al Serviciului juridic al Camerei Deputatilor cu privire la aceasta solicitare se mentioneaza ca este posibila aprobarea printr-o hotarare a incheierii unui contract de locatiune intre forul legislativ si clubul parlamentarilor avand ca obiect atribuirea in folosinta a suprafetei de teren anexata in plan, in schimbul unui pret determinat. Serviciul subliniaza ca proiectarea, executia lucrarilor de constructii si racordarea la utilitati se vor realiza pe cheltuiala clubului, iar cheltuielile cu utilitati vor fi suportate in conditiile legii.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Deputatii isi vor muta terenurile de tenis pentru a face loc Catedralei Mantuirii Neamului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii