Miercuri, 08 Iunie 2011 - 05:56 AM Aleg.RO: Traian Basescu aplica Sfanta Constitutiune

jurnalulnational A devenit evident ca in lunile care vin vom fi nevoiti sa asistam la asaltul lui Traian Basescu asupra Cons­ti­tu­ti­ei . Pentru ca nu avem de-a face cu ini­tiativa legitima a unui sef de stat care doreste sa imbunatateasca legea fun­damentala. Modul in care e pusa pro­blema la cel mai inalt nivel do­ve­deste, de la bun inceput, nu numai rea-credinta, dar si mobilul care sta la baza initiativei: nevoia catorva te­me politice eficient-diversioniste pentru anul electoral 2012. Nu voi analiza acum separat nici una dintre propunerile de modificare pe care le-a facut Basescu. Cum toate pro­cedurile sunt la inceput, cred ca tre­buie sa incep si eu tot cu inceputul. Adica cu reaua asezare a intregii pro­bleme, din primul moment. Modificarea unei legi fundamentale e o problema a intregii societati. Toc­mai de aceea, ea a fost mereu re­zul­­ta­tul unor negocieri intre partide care reprezinta tendinte si grupuri di­­verse, dar si al consultarilor cu so­ci­­e­­­tatea civila si expertii in domeniu. Asa s-a nascut revizuirea din 2003, de pil­da. In Norvegia, propu­ne­rea de re­vi­zuire a fost avansata in ac­tu­alul Pa­r­lament, dar va fi exami­na­ta de vi­i­to­rul Parlament. Asa e re­gula. Sa se evite orice posibil conflict de in­te­re­se... La noi, lucrurile stau alt­fel. Ba­ses­cu a intocmit proiectul consultandu-se doar cu el insusi. Nici ma­car cu guvernul. Va urma un simu­la­cru de dezbatere parlamentara, dar ce san­se are un asemenea semipre­pa­rat de tip fast-food juridic sa adune ce­le doua treimi din voturile necesare adop­tarii? Si, mai important, in ce­le din urma, cat respect fata de institutii, societate si cetatean inspira acest mo­dus operandi al personajului de la Cotroceni? Asistam, de fapt, la un fel de furt de suveranitate. Traian Basescu a in­fas­cat Constitutia, crede ca e doar a lui si nu mai vrea sa-i dea drumul. Nu e ceva nou, asa a facut sau a in­cer­cat sa faca si cu guvernul, si cu jus­titia. Ma gandeam la o expresie pe care o auzeam uneori cand eram la scoala: "Daca nu sunteti cuminti va aplic Constitutia!". Era vorba, de re­gu­la, des­pre o scatoalca. Si Caragiale vor­bes­te in aceiasi termeni despre Cons­ti­tutiunea aplicata politieneste. Asta fa­ce si Basescu. Ameninta partidele cu toroipanul proiectului sau. Cine in­draz­neste sa nu aprobe, ha? ha, ha! Din multe punc­te de vedere, acest pro­iect apartine unui lup moralist. Se propu­ne, de pilda, limitarea asu­ma­ri­lor de ras­pundere guvernamentala. A observat Traian Basescu un anu­me abuz de pro­cedura aici. Ace­lasi personaj care a instigat, la asu­ma­re dupa asumare, guvernarea Boc, fa­ra sa-i tremure mana pe stiloul cu care promulga legi nedigerate de Par­la­ment. Ne mai propune Basescu re­tra­ge­rea prese­din­te­lui din Consiliul Su­perior al Ma­gis­tra­turii, ca sa nu mai existe influen­te ale politicului pe ac­o­lo. E vorba de acelasi personaj care insulta, pro­vo­ca si imparatea la se­dintele CSM, starnind indignarea jus­tificata a ma­gis­­tratilor. Cum spuneam, in lunile care vin vom auzi vocea echilibrata si emo­tionata a presedintelui pledand pen­tru diferite idei, mai mult sau mai pu­­tin corecte, cuprinse in proiectul sau to­tal incorect promovat. Pre­se­din­te­le nu vrea schimbarea Cons­ti­tuti­ei. Daca ar fi vrut lucrul asta, incura­ja pro­cedura normala a unei comisii care sa cuprinda toate tendintele si vi­zi­unile parlamentare. El vrea, de fapt, sa­manta de scandal pentru anul ur­ma­tor. Iar Traian Basescu cel ade­va­rat nici nu mai are nevoie de Cons­ti­tu­tie, problema asta a rezolvat-o anul tre­cut cand si-a impus, prin cu­nos­tin­tele de aritmetica ale Robertei Anas­­tase, majoritatea prezidentiala la Curtea Constitutionala. De atunci incoace, constitutional e ceea ce de­­ci­de aceasta majoritate personala. Ce ar mai fi de revizuit aici?

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Traian Basescu aplica Sfanta Constitutiune | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii