Vineri, 10 Iunie 2011 - 06:08 AM Aleg.RO: Liberalii propun referendum pentru reorganizarea administrativa a tarii

cronicaromana Deputatul PNL Lucia Varga considera ca reorganizarea administrativa a tarii este “o intentie pripita” a Guvernului, iar aceasta ar trebui luata in discutie doar dupa organizarea unui referendum . “Dupa parerea mea, propunerea lansata de Traian Basescu si Guvernul Boc este doar un mod de a distrage atentia presei, cetatenilor si partidelor politice de la pro­blemele grave cu care se confrunta romanii, confruntati in fiecare zi cu cresterea costurilor la alimente, la carburanti”, a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, Lucia Varga. In opinia deputatului liberal, reorganizarea administrativa a Romaniei ar trebui discutata in primul rand cu partidele politice si cu societatea civila. Potrivit Luciei Varga, inca din 2008, Comisia Europeana a informat oficial si in mod repetat Guvernul ca este nevoie de o reforma regionala, dar ca aceasta nu poate fi facuta decat dupa consultari politice substantiale intre majoritate, opozitie, asociatii, societate civila, astfel incat aceasta sa fie sustenabila. Ea a adaugat ca cerintele UE sunt clare in ceea ce inseamna etapele pe care trebuie sa le faca statul care doreste o reforma administrativa: un studiu de fezabilitate, acord din partea CE, sa fie adoptat cadrul legal necesar pentru implementarea reformei. “Regionalizarea tarii are doar o miza politica, pentru ca dupa alegerile din 2012, PDL-ul, actuala coalitie, impreuna cu UDMR, vor dori sa aiba in continuare controlul din punct de vedere financiar si administrativ asupra tarii. Sunt convinsa ca sunt gesturi de disperare ale actualei puteri pentru ca sunt constienti ca vor pierde alegerile din 2012 si fac orice sa tina cu dintii de pozitiile pe care le au”, a subliniat Varga.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Liberalii propun referendum pentru reorganizarea administrativa a tarii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii