Joi, 22 Septembrie 2011 - 05:40 AM Aleg.RO: Basescu: Am criticat Cosul de solidaritate crezand ca implica resursa bugetara,inteleg ca nu e cazul

Realitatea TV

Presedintele Traian Basescu a afirmat ca asteapta sa vada continutul hotararii privind Cosul de solidaritate pentru a-si putea exprima un punct de vedere, dar a mentionat ca initial criticile sale s-au referit la implicarea unor resurse bugetare, insa, din ce a inteles, nu este cazul .

Basescu: Am criticat Cosul de solidaritate crezand ca implica resursa bugetara,inteleg ca nu e cazul / FOTO: gazetanord-vest.ro Imaginea 1/1

"Am criticat-o (introducerea Cosului de solidaritate - n.r.) daca ar fi implicat resursa financiara bugetara. Inteleg ca nu implica niciun fel de resursa financiara bugetara. Astept si eu cu interes sa vad Hotararea de Guvern in Monitorul Oficial si atunci ma voi pronunta. Va marturisesc ca nu-i stiu continutul, am aflat si eu ca si dvs din comunicatul de dupa sedinta de guvern", a spus Basescu, miercuri, la TVR. Guvernul a adoptat, miercuri, programul Cosul de solidaritate, destinat pensionarilor. Initiativa asupra acestui proiect a apartinut UNPR. Ea a fost insa criticata in urma cu cateva saptamani de presedintele Traian Basescu, seful statului mentionand ca cei care-si asuma aceasta decizie vor primi laudele daca programul va fi functional, insa vor trebui sa-si asume singuri esecul, precizand ca el personal nu se solidarizeaza cu aceste masuri. Presedintele UNPR, Marian Sarbu, a anuntat ca in termen de 15 zile vor fi anuntate cantitatile maxime ce pot fi achizitionate de pensionari, precizand ca in aproximativ o luna si jumatate programul va fi operational. "Cantitatile maxime ce pot fi achizitionate de catre fiecare pensionar se vor stabili prin ordin comun al ministrului Administratiei si Internelor si al ministrului Sanatatii, in termen de 15 zile incepand cu data de astazi, (n.r., miercuri)", a anuntat Marian Sarbu, precizand ca are in vedere ca in aproximativ "o luna si jumatate programul sa devina operational". Sarbu a mai spus ca acest program "preia modelul de succes al Programul European de Ajutoare pentru persoanele cele mai defavorizare". El a mai sublninat ca "pentru buna functionare a programului guvernamental Cosul de Solidaritate, vor colabora institutii ale administratiei centrale si locale astfel: Consiliile Judetene si consiliile locale vor infiinta societati comerciale sau, daca este cazul, vor extinde obiectul de activitate al celor existente". In acest sens, Sarbu a precizat ca, in acest program, un rol important il are Administratia Nationala a Rezervelor de Stat si Probleme Speciale, care va pune la dispozitie spatii pentru depozitarea alimentelor de baza. Conform programului, societatile comerciale vor achizitiona, prin licitatie publica, transparent, alimentele de baza destinate comercializarii catre pensionari, la preturi mai mici decat cele din magazinele obisnuite. De acest program vor beneficia pensionarii ale caror venituri sunt mai mici decat castigul salarial mediu net pe economie, acestia putand achizitiona produse alimentare de baza la preturi mici. Programul pune la dispozitia pensionarilor faina, zahar, ulei, malai, orez  precum si alte produse alimentare cu termen lung de valabilitate. Potrivit acestui program, regulamentul de organizare a comercializarii produselor, inclusiv modul de identificare a persoanelor care vor beneficia de acest program vor fi stabilite prin hotarare a Consiliului Judetean si respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti, iar toate specificatiile tehnice ale produselor ce urmeaza sa fie achizitionate vor fi stabilite prin ordin comun al ministrului Administratiei si Internelor si al ministrului Agriculturii.

Realitatea TV

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea TV:

Basescu: Am criticat Cosul de solidaritate crezand ca implica resursa bugetara,inteleg ca nu e cazul | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii