Miercuri, 15 Februarie 2012 - 06:18 AM Aleg.RO: Zoe Petre: Traian Basescu este un sociopat

Cotidianul Pre?edintele Traian Basescu se incadreaza perfect in categoria sociopa?ilor, oameni cu grave tulburari de comportament caracterizate prin agresivitate ?i violen?a, sus?ine analistul politic Zoe Petre care detaliaza, pe blog, profilul unui sociopat, apoi i?i ilustreaza postarea cu o caricatura a ?efului statului . "Termenul "sociopat" apare tot mai frecvent in diagnosticul gravelor turburari de comportament caracterizate prin agresivitate ?i violen?a. In mod esen?ial, sociopatul este o persoana incapabila de empatie. Intr-un dic?ionar de pe Internet am gasit o scurta povestioara care ilustreaza perfect aceasta profunda indiferen?a fa?a de ceilal?i: o femeie care ?i-a ucis o vecina, dupa care, lini?tita, s-a apucat sa coaca prajituri. Persoanele cu tulburare de personalitate antisociala sunt complet indiferente la nevoile sau la suferin?ele celorlal?i. Ele pot fi violente ?i agresive, au doar dispre? fa?a de lege ?i de semenii lor, nutrind un grav complex de superioritate. Totusi, pot avea farmec si prezen?a de spirit, fiind adesea capabile de a manipula prin minciuna sau intimidare. Caracteristicile comune ale celor cu tulburare de personalitate antisociala sunt: - mint si fura in mod persistent - au tendin?a de a viola drepturile altora dreptul de proprietate, dreptul la integritate ?i aparare fizica, sexuala, legala, emo?ionala) - se caracterizeaza prin agresivitate, comportament violent, deseori provoaca conflicte - nu au nici un regret ca au facut rau altora - au adesea un farmec superficial - sunt impulsivi - se simt mereu indrepta?i?i in raport cu oricine altcineva - inabilitatea de a-?i face sau a men?ine prieteni. Va suna cumva cunoscut?", intreaba Zoe Petre, care i?i ilustreaza articolul cu o caricatura a pre?edintelui Traian Basescu.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Zoe Petre: Traian Basescu este un sociopat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii