Vineri, 25 Ianuarie 2013 - 06:55 AM Aleg.RO: Deputatii, sugative ale banilor tarii. Au contracte cu statul in valoare de 50 de MILIOANE de euro

Antena 3 Deputatii doboara record dupa record cand vine vorba de contractele pe care le au cu diferite institutii ale statului .Peste 20 de deputati sunt asociati in firme care au contracte cu statul, iar unii dintre ei au incercat sa ascunda totul si nu au scris nimic despre ele in declaratiile de interese. Exista parlamentari care au peste 500 de contracte prin care beneficiaza de bani din bugetul public. Mai mult de 20 dintre deputati au avut sau au contracte cu statul prin intermediul firmelor la care sunt actionari sau asociati. Valoarea totala a contractelor depaseste 50 de milioane de euro. In fruntea listei se afla deputatul PSD Eduard Stelian Martin. Acesta se afla la al treilea mandat de deputat, perioada in care, desi nu a excelat la capitolul activitate parlamentara, a prosperat in afaceri ... cu statul. Deputatul este actionar la firma Polaris M Holding, firma care a castigat 566 de contracte publice in perioada 2008-2012. 163 de contracte sunt incheiate pe o perioada nedeterminata si au o valoare totala de 270 de mii de lei pe LUNA. De asemenea, SRL-ul Polaris M Holding beneficiaza de un contract incheiat cu Primaria Navodari in valoare de 26,5 milioane de lei. Declaratia de interese a deputatului se intinde pe 30 de pagini, iar suma totala a contractelor publice depaseste 20 000 000 de euro. Un alt parlamentar cu spirit antreprenorial este proaspatul deputat PDL, Sergiu Constantin Vizitiu. Acesta este actionar majoritar la firma Huge Construct SRL, unde detine 99% din actiuni. Desi are incheiate numeroase contracte cu statul, unele in derulare, declaratia sa de interese este curata...ca lacrima. In ultimii doi ani, firma la care Vizitiu este actionar a castigat 5 contracte cu administratiile locale din zona Moldovei. Valoarea totala a contractelor incheiate cu statul este de aproape 8 milioane de euro.Tot o declaratie de interese intacta are si deputatul Catalin Marian Radulescu. Fost director general al firmei Concordia Con Strade S.R.L., Radulescu si-a dat demisia din aceasta functie la data de 19 decembrie, dupa ce a fost ales deputat. In ultimii doi ani, firma controlata de acesta a obtinut 5 contracte in valoare de 5 milioane de euro. Cel mai consistent contract este cel incheiat cu Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri, care depaseste 3,5 milioane de euro.Ales pentru prima data deputat in 2012, Victor Roman de la PSD a incheiat in perioada 2008-2012 contracte cu autoritatile publice locale in valoare de peste 5 milioane de euro. Cele doua firme la care deputatul este actionar, Roman Impex Prest si Eco Rino SRL au obtinut 53 de contracte cu statul. In perioada mentionata, Roman era consilier judetean.Proaspatul deputat, Ion Raducanu, nu a declarat niciun contract in declaratia de interese, desi unele sunt in derulare, lucru care il obliga sa le declare. Firma la care acesta este asociat a incheiat 11 contracte, in ultimii doi ani, in valoare totala de 250 000 de euro. Contractele sunt fie pentru achizitionarea unor autovehicule, fie pentru servicii de mentenanta, cu institutii precum ROMSILVA, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri sau Inspectoratul de Politie Timis. Printre deputatii care nu si-au daclarat contractele cu statul se mai numara Matei Calin Andrei, Marton Arpad sau Nicolae Florian.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Deputatii, sugative ale banilor tarii. Au contracte cu statul in valoare de 50 de MILIOANE de euro | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii