Vineri, 25 Ianuarie 2013 - 06:55 AM Aleg.RO: Primaria Galati, la a treia tentativa de preluare a CET

romanialibera La Galati, municipali­tatea demareaza a treia tentativa de preluare a CET-ului de pe platforma ArcelorMittal, care produce energia termica necesara incalzirii orasului . Primarul Marius Stan a anuntat ca preluarea SC Electrocentrale SA de la Termoelectrica va fi una din prioritatile sale in acest an, incercand ca prin aceasta orasul sa nu mai fie dependent de furnizorul de agent termic primar. \'Nu poti sa fii consumator captiv al CET si sa pretinzi ca poti sa stabilesti un pret corect intre cel de productie al energiei termice si cel platit de cetatean.Facand modernizarea obligatorie, investind in generatoare noi, putem obtine o energie electrica ieftina si putem livra populatiei un agent termic la un pret aproape de jumatate fata de cel actual. Este un avantaj ca CET este pe platforma combinatului, pentru ca iti permite sa obtii o energie electrica strict pentru consumul combinatului, la un pret mult mai mic decat cel al zilei", a declarat Marius Stan.Intentiile primarului Gala­tiului par sa fie in concordanta si intentiile administratiei combinatului siderurgic ArcelorMittal, care, fiind interesat de ener­gie electrica mai ieftina, a incercat de mai multe ori sa preia ­CET-ul, dar in anumite conditii.Odiseea CET-ului de la ArcelorMittalPrima controversa pe acest subiect a aparut in august 2001, la negocierea clauzelor privatizarii Sidex, cand presedintele de atunci al AVAS, Ovidiu Musetescu, anunta ca a fost acceptata solicitarea expresa a trustului ISPAT, ca in contractul de privatizare a Sidex sa fie trecuta si o clauza de diligenta prin care cumparatorul Sidexului are dreptul de preemtiune pentru preluarea Electrocentrale SA. Clauza impusa de noul patron al combinatului era motivata de faptul ca Centrala Electro-Termica (CET) de 535 MW e amplasata pe plaforma siderurgica si asigura energia electrica necesara functionarii utilajelor combinatului in regim de avarie, productia de agent termic pentru incalzirea Galatiului fiind o activitate secundara.Clauza a fost eliminata la cererea municipalitatii si ulterior Consiliul Municipal (CLM) Galati a inceput demersurile pentru preluarea Electrocentrale SA. Demersurile municipalitatii au fost blocate de guvernul Nastase, care a propus ca CET-ul sa fie preluat de o asociere intre ArcelorMittal si Primaria Galati. A cazut si aceasta varianta. In februarie 2004, guvernul Nastase a scos Electrocentrale la privatizare, lucru pe care primarul Dumitru Nicolae si consilierii municipali l-au aflat din presa. Pentru cele 12.263.269 actiuni ale Electrocentrale SA, investitorul trebuia sa achite 1.226 miliarde de lei vechi.La prima licitatie nu s-a prezentat nimeni si a fost programata a doua licitatie, la care pretul actiunilor Electrocentrale fusese scazut cu 25%. Mittal Steel cumparase caietul de sarcini si platise garantia de 62 de miliarde, dar nu s-a prezentat la licitatie.Razboaie politice pentru ­preluarea ElectrocentraleIn 2006, Primaria Galati a reluat demersurile de preluare a CET, dar ministrul Codrut Seres nu le-a dat curs. In spatele acestui blocaj se afla actualul senator PC Eugen Durbaca, pe atunci presedinte al CJ Galati si care voia ca CET-ul sa fie preluat de CJ nu de CLM Galati. In martie 2011, la semnarea scrisorii de intentie intre Guvernul Boc si FMI s-a convenit ca Electrocentrale SA Galati sa fie in al doilea lot de societati producatoare de energie care vor fi scoase la privatizare. Liderii PDL Galati, in special senatorul Marius Necula, au declansat o campanie puternica pentru ca inainte de privatizare Electrocentrale sa preia si distributia caldurii si apei calde menajere de la regia municipalitatii, Apaterm SA. S-ar fi ajuns ca investitorul ce cumpara Electrocentrale sa detina monopolul incalzirii celor 82.000 de apartamente. La finalul unui lung razboi USL-PDL a cazut si aceasta varianta. CET-ul nu a fost privatizat, asa cum se convenise cu FMI. Este tot in portofoliul Termoelectrica si acum Primaria Galati incearca pentru a treia oara  preluarea Electrocentrale.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Primaria Galati, la a treia tentativa de preluare a CET | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67562198638916 seconds.