Vineri, 08 Februarie 2013 - 07:13 AM Aleg.RO: Daca senatorii sau deputatii vor sa joace biliard sau tenis , cotizeaza cu 50 de lei pe luna

libertatea Regretatul deputat taranist Ion Ratiu si-a dorit mult sa ridice nivelul Parlamentului roman ca in Anglia, tara in care a trait 50 de ani, si a creat in 1990 un loc unde alesii sa se poata destinde si sa socializeze .

Ratiu l-a denumit Clubul Parlamentarilor, asemanator cu Clubul Lorzilor, si a spus ca toti senatorii sau deputatii sunt membri de drept ai ?castei?. Ideea a fost ca in acel loc alesii se puteau destinde jucand table, sah, biliard, tenis de masa, puteau servi o tarie sau o cafeluta, iar cei dispusi la efort fizic puteau beneficia de terenurile de tenis de camp acoperite ale clubului. Dupa disparitia lui Ion Ratiu, clubul a fost luat in custodie de un fost deputat, Corneliu Ciontu (foto), de la PRM, din 2004.

150 de lei ca sa devii membru

Intre timp, fostul deputat a devenit presedinte al clubului si a impus reguli noi pentru cei care vor sa beneficieze de facilitati. Acum, deputatii si senatorii nu mai pot fi membri ai clubului, d a c a nu platesc cotizatia lunara de 50 de lei si o taxa de acces in organizatie, de 150 de lei. Decizia i-a nemultumit pe alesi, iar acestia nu vor sa devina membri ai clubului pe bani.

Aceasta este scrisoarea pe care reprezentantii clubului au oferit-o proaspetilor parlamentari, ca sa-i faca sa se inscrie

Voteaza articolul!

| azi, 00:00

Libertatea