Joi, 09 Mai 2013 - 05:58 AM Aleg.RO: Crin Antonescu: Viitoarea Constitutie va fi durabila daca se va baza pe dezbatere publica si pe consens

jurnalulnational Viitoarea Constitutie a Romaniei va fi durabila daca procesul de revizuire se va baza pe o larga dezbatere publica, depasind mediul academic, parlamentar sau pe cel al juristilor si al expertilor in dreptul constitutional, este de parere presedintele Senatului, Crin Antonescu ."Ca presedinte al Comisiei parlamentare comune care se ocupa cu procesul de revizuire a Constitutiei, am afirmat ca acest proces trebuie bazat pe cateva principii. In primul rand, avem nevoie de o revizuire gandita si infaptuita nu doar de oamenii politici, de parlamentari, ci in urma unei largi dezbateri publice, cu implicarea cat mai multor zone de interes din societatea romaneasca", a afirmat Antonescu miercuri la conferinta "Teme de interes in revizuirea Constitutiei Romaniei" organizata la Senat de Forumul Constitutional in parteneriat cu expertii Comisiei de la Venetia.O buna Constitutiei depinde, in opinia liderului liberal, si de capacitatea factorilor decidenti de a nu "proceda partizan" in procesul de revizuire si de a cauta un consens dincolo de interesele politice sau de 'ciclurile politice'."Vom cauta, din punct de vedere politic, cel mai larg consens politic. O Constitutie noua, in sensul unei Constitutii revizuite sub aspecte importante, reprezinta o actiune legislativa care are ambitia de a dura in timp, ceea ce inseamna ca trebuie (...) sa depaseasca ciclurile si partizanatele politice", a spus Antonescu.El a reamintit faptul ca structura Constitutiei in vigoare a fost elaborata in anul 1991 si apoi, in 2003, a fost revizuita, Antonescu apreciind ca legea fundamentala a fost 'din punct de vedere fundamental o buna Constitutie, care a oferit Romaniei sansa ca mecanismele democratiei si ale parlamentarismului sa se aseze'.Totodata, Crin Antonescu a sustinut ca scopul noii Constitutii nu trebuie sa fie acela de a clarifica sau de a explicita anumite aspecte legate de mecanismele politice sau de relatia dintre institutiile statului, ci acela de a garanta si de a intari drepturile fundamentale ale cetatenilor, dar si de a actualiza si de a pune in acord prevederile constitutionale cu realitatile societatii romanesti.'Scopul procesului de revizuire este de a adapta, de a aduce la zi Constitutia, tinand cont de toate experientele prin care clasa politica si societatea romaneasca au trecut in ultimii 20 de ani. Efectul revizuirii Constitutiei trebuie sa fie dezvoltarea unei filosofii politice in care destinatarul principal sa fie cetateanul. (...) Sper ca noua forma a Constitutiei va fi adusa la zi pe deplin, in sensul garantarii si intaririi tuturor drepturilor cetatenilor intr-o societate democratica, astfel incat sa avem o Constitutie mai stabila, mai democratica si mai dreapta in raport cu interesul cetatenilor', a mai spus presedintele Senatului.Crin Antonescu le-a multumit in incheiere reprezentantilor Forumului Constitutional si analistului politic Cristian Parvulescu pentru 'efortul de a organiza si de a fructifica dezbaterea publica in jurul temei revizuirii Constitutiei', in ciuda 'resurselor mai putin spectaculoase' de care a dispus Forumul. El le-a multumit si expertilor Comisiei de la Venetia care au oferit permanent asistenta Romaniei in acest proces de regandire a legii fundamentale.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Crin Antonescu: Viitoarea Constitutie va fi durabila daca se va baza pe dezbatere publica si pe consens | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii