Vineri, 10 Mai 2013 - 06:02 AM Aleg.RO: Oprescu, atac la primarii PSD din Bucuresti

Cotidianul Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a lansat critici dure miercuri seara, in cadrul emisiunii Jocuri de Putere de la Realitatea TV, la adresa primarilor sectorului 3 si 5, Robert Negoita si Marian Vanghelie, dupa ce, recent, edilii celor 6 sectoare s-au coalizat impotriva sa, infiintand Asociatia Primarilor de Sector . Sorin Oprescu i-a criticat pe Robert Negoita si Marian Vanghelie, conform sursei citate, afirmand ca nu negociaza Bucurestiul cu nimeni si ca "ipocrizia are limite". "Primarul sectorului 3 e o dezamagire pentru mine. Ii incita pe oamenii astia (n.r. membrii in Consiliul General a Municipului Bucuresti) la niste lucruri aberante. Am mai vazut filmul asta. Nu poti intelege cum, dupa 3 saptamani de discutat cu liderii partidelor din CGMB, dupa ce ai admis toata lumea sa cada de acord pe buget, ca dupa sa te trezesti cu niste mutatii facute de oameni care sunt mutanti, Negoita vine si instiga. Si ipocrizia are o limita" a spus Oprescu, referindu-se la Robert Negoita. In acest context, edilul a vorbit despre dorinta de putere si forta politica a "unora" care doresc sa fie lideri, conducatori. Pe de alta parte, Oprescu a avut, conform sursei citate, cuvinte de lauda fata de primarii de sector ai PNL - Andrei Chiliman si Rares Manescu, iar despre Cristian Piedone a sustinut ca "se ocupa de parcuri, mai vine si mai cere cate o bucatica de parc". Primarii celor sase sectoare ale Capitalei au anuntat, pe 7 aprilie, infiintarea Asociatiei Primarilor de Sector, pentru imbunatatirea activitatii administrative a Bucurestiului. La sedinta de constituire, ce a avut loc la Casa Eliad din Sectorul 3, cei sase edili au stabilit obiectivele organizatiei si a modalitatii de colaborare intre edilii de sector si cu primarul general. Cei sase edili ai Bucurestiului au declarat, la o conferinta de presa comuna, ca sunt nemultumiti de modul in care primarul general Sorin Oprescu a inteles sa colaboreze cu ei, acesta neinvitandu-i la intalnirile periodice, asa cum prevede legea 215/2001 a administratiei locale. Primarii au spus ca sunt multe probleme administrative locale care tin de institutii subordonate edilului-sef si care nu pot fi solutionate fara un dialog intre primarul general si cel de sector.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Oprescu, atac la primarii PSD din Bucuresti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii