Marți, 31 Martie 2015 - 05:34 AM Aleg.RO: Camera Deputatilor, data in judecata de un cetatean caruia nu i-au fost oferite in termen datele solicitate

AMOS News

Secretarul Camere, deputatuli Niculae Mircovici a precizat, luni, dupa sedinta conducerii Camerei, ca Biroul Permanent a primit o scrisoare de la Comisia juridica in legatura cu aceasta actiune, iar secretarul general al Camerei urmeaza sa faca intampinarea fata de aceasta actiune .

”Am primit o scrisoare din partea Comisiei juridica in legatura cu o doamna, Ioana Nadolu, care a dat in judecata Camera Deputatilor pe considerentul ca nu a primit la timp niste date pe care le-a solicitat. S-a trimis la secretarul general pentru a face in termenul legal intampinarea fata de aceasta actiune. Doamna este un cetatean care are niste drepturi constitutionale, asa cum le are fiecare, si s-a simtit lezata in sensul in care nu a primit in termneul legal niste informatii pe care le-a solicitat”, a precizat Mircovici.

In actiunea indreptata impotriva Camerei Deputatilor se arata ca, in data de 18 iulie 2014, Ioana Nadolu a sesizat Camera Deputatilor, Comisia juridica, in legatura cu ”faptele de administrare ale unor societati comerciale, fapte intreprinse de catre Adascalitei Constantin, care se incadreaza in situatiile de incompatibilitate prevazute de lege”.

Aceasta a precizat ca are, alaturi de Constantin Adascalitei, calitatea de asociat in cadrul unor societati comerciale cu sediul in Iasi si aceasta situatie ar fi incompatibil cu exercitarea calitatii de deputat.

”Intrucat pana in data de 21 noiembrie 2014, paratele nu au dat curs sesizarii mele, am revenit la acea data cu solicitare pentru a fi informata cu privire la stadiul in care se afla plangerea pe care am formulat-o inca de la data de 18 iulie 2014. Precizez ca nici pana in prezent nu a dat curs plangerii pe care am formulat-o”, se arata in actiune.

”Pe cale de consecinta, intrucat sesizarea inaintata paratelor este legitima si fundamentata, iar paratelor le incumba obligatia in baza legii sa o cerceteze si solutioneze, emitand un act administrativ in consecinta, obligatie pe care innsa nu si-au indeplinit-o in mod voit si nejustificat, va rog sa admiteti aceasta actiune astfel cum a fost formulata”, se mai mentioneaza in document.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Camera Deputatilor, data in judecata de un cetatean caruia nu i-au fost oferite in termen datele solicitate | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii