Vineri, 26 Iunie 2015 - 07:16 AM Aleg.RO: Tigaile lui Sebastian Ghita au ajuns in presa straina

Cotidianul

Presa internationala scrie despre urmarirea penala a deputatului Sebastian Ghita, despre care DNA sustine ca le-a oferit tigai alegatorilor .

Un aliat al premierului Victor Ponta este acuzat de coruptie, inclusiv de complicitate la deturnare de fonduri de la Uniunea Europeana si tentativa de corupere a alegatorilor, scrie cotidianul american New York Times, care titreaza "Romania: De la tigaie la focul justitiei", transmite Mediafax in pagina electronica.

Cotidianul adauga, in stirea preluata de la Associated Press, ca procurorii l-au acuzat pe Ghita ca a platit 392.000 de dolari moldovenilor cu cetatenie romana pentru a-l vota pe Ponta la alegerile prezidentiale din noiembrie 2014, pe care acesta le-a pierdut. Procurorii mai spun ca Ghita le-a oferit alegatorilor stimulente ilegale, precum tigai, la scrutinul parlamentar din 2012, in urma caruia a fost ales deputat, precizeaza Associated Press. Agentia de stiri americana adauga ca Sebastian Ghita a primit interdictie de a vorbi cu premierul Victor Ponta, de a parasi orasul de domiciliu si de a-si indeplini atributiile de parlamentar.

Subiectul este abordat si de site-ul de stiri in limba franceza Boursorama.com, care titreaza "Romania - Tigai pentru voturi". Site-ul preia o stire Reuters. Agentia de stiri Reuters precizeaza ca procurorii il acuza pe Ghita ca a strans ilegal bani si a cumparat tigai de pe piata neagra pentru a le oferi unui "numar important de alegatori" in 2012.

Potrivit DNA, Sebastian Ghita a corupt alegatorii la alegerile parlamentare din 2012 pentru a fi ales deputat prin distribuirea de tigai cumparate de pe piata neagra, dar si pe cei din Republica Moldova la alegerile prezidentiale din anul 2014, in scopul obtinerii de voturi pentru Victor Ponta.

"În campania electorala pentru alegerile parlamentare din anul 2012, cand inculpatul Ghita Sebastian Aurelian a candidat si a castigat un post in Camera Deputatilor, o parte din banii „ economisiti”, in cuantum de 279.000 lei, au fost extrasi si folositi pentru achizitionarea de pe piata neagra de asa zise materiale electorale (de exemplu tigai), ce au fost utilizate pentru a determina un numar important de persoane sa il voteze. Pentru justificarea aparenta a cheltuielilor, au fost intocmite documente fictive prin intermediul societatilor controlate de acesta. În acelasi registru infractional, inculpatul Ghita Sebastian Aurelian a conceput, initiat si coordonat o activitate de corupere a alegatorilor din Republica Moldova, la alegerile prezidentiale din anul 2014, in scopul obtinerii de voturi pentru candidatul Ponta Victor Viorel. Suma remisa de inculpat pentru influentarea optiunilor electorale a fost in cuantum de 350.000 euro", arata DNA intr-un comunicat transmis miercuri.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Tigaile lui Sebastian Ghita au ajuns in presa straina | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii