Vineri, 31 Iulie 2015 - 05:36 AM Aleg.RO: MAE saluta formarea noului Guvern al Republicii Moldova

jurnalulnational (adsbygoogle = window .adsbygoogle || []).push({}); Ministerul Afacerilor Externe saluta formarea noului Guvern al Republicii Moldova si subliniaza ca noul Executiv probeaza responsabilitatea fortelor politice pro-europene fata de provocarile cu care se confrunta statul vecin. Seful diplomatiei romane, Bogdan Aurescu, afirma ca tara noastra va sustine parcursul european al R. Moldova si ureaza succes Executivului de la Chisinau. ''Romania sustine pe mai departe, ferm si neconditionat, parcursul european al Republicii Moldova, precum si racordarea plenara si ireversibila a acesteia la familia europeana. Urez succes colegilor de la Chisinau pe acest drum'', a declarat Bogdan Aurescu, intr-un comunicat transmis AGERPRES de MAE. Totodata, MAE isi exprima increderea ca noul Executiv va continua aplicarea Acordului de Asociere cu Uniunea Europeana, aprofundarea reformelor democratice si consolidarea stabilitatii macroeconomice. ''Ministerul Afacerilor Externe saluta investirea noului Guvern pro-european al Republicii Moldova, pe baza unui Program de activitate cuprinzator, in consens cu asteptarile cetatenilor, care include ca obiectiv prioritar integrarea europeana a Republicii Moldova. MAE isi exprima increderea ca noul Executiv va continua, intr-o maniera angajanta, aplicarea cuprinzatoare a Acordului de Asociere cu Uniunea Europeana, aprofundarea reformelor democratice si consolidarea stabilitatii macroeconomice. Votul popular pro-european din 30 noiembrie 2014, reconfirmat, recent, la alegerile locale din luna iunie 2015 a dat un mandat clar pentru continuarea proiectului european si modernizarea de ansamblu a statului si institutiilor. Aceste prioritati au nevoie sa se regaseasca in efortul concret, de zi cu zi, al noului Guvern de la Chisinau'', se arata in comunicatul MAE. Premierul desemnat Valeriu Strelet si echipa sa guvernamentala au primit joi votul de incredere al Parlamentului Republicii Moldova, informeaza mass-media de la Chisinau. In favoarea Guvernului Strelet au votat toti deputatii noii coalitii (Alianta pentru Integrare Europeana-3) formata din Partidul Liberal Democrat, Partidul Democrat si Partidul Liberal.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

MAE saluta formarea noului Guvern al Republicii Moldova | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii