Joi, 07 Aprilie 2016 - 05:14 AM Aleg.RO: ?Cutia neagra? a paradisurilor fiscale

romanialibera

Mii de anonimi, dar si numerosi sefi de stat, miliardari, celebritati din sport sau personalitati aflate sub sanctiuni internationale, traficanti au recurs la sofisticate scheme offshore pentru a-si disimula activele .

Potrivit documente­lor provenite de la cabinetul de avocatura panamez Mossack Fonseca, obtinute de Consortiul International al Jurnalistilor de Investigatie si de Suddeutsche Zeitung, in cadrul anchetei \'Panama Papers\', o noua entitate offshore, Prime Asset Partners Ltd. \'a fost inregistrata in Insulele Virgine britanice la 21 august 2014 avand ca singur actionar mentionat presedintele Petro Porosenko\'.

In acea perioada, armata ucraineana inregistra o serie de infrangeri din partea rebelilor pro-rusi in estul Ucrainei, in special in Ilovaisk, unde 366 de soldati au fost ucisi in cateva zile, potrivit Kievului. Dezvaluirea este foarte stanjenitoare pentru presedintele ucrainean, care la alegerea sa in mai 2014 promitea ca va vinde activele si va lupta contra coruptiei.

Documentele arata ca recur­gerea la piata offshore a fost si este ceva obisnuit pentru oamenii de afaceri ucraineni. Lista personalitatilor ucrainene prezente in fisierele Mossack Fonseca e o promenada in viata politico-financiara din ultimele doua decenii. Gasim unii din greii tarii – Igor Kolomoiski, efemerul guvernator al regiunii Dnipropetrovsk, Viktor Pinciuk, un baron al siderurgiei, Igor Akhmetov, fratele celui mai bogat oligarh ucrainean, Rinat Akhmetov, sau Serghei Taruta. Alaturi de oligarhi gasim celebritati politice din vechiul regim – Iulia Timosenko, ex-premier si in prezent membru al coalitiei la putere, Oleksi Azarov, fiul premierului ex-presedintelui Viktor Ianukovici si Ghenadi Trukanov, primar al Odessei. Luni, dupa inceperea publicarii documentelor panameze, deputatii ucraineni au anuntat ca vor sa lanseze o procedura de destituire a presedintelui.

Xi Jinping and Co.

Documentele panameze vizeaza si China. Potrivit informatiilor, apropiatii inaltilor responsabili chinezi, intre care si presedintele Xi Jinping, sunt implicati in evaziune fiscala, aruncand dubii asupra eforturilor anticoruptie ale Beijingului. Ei detin in paradisuri fiscale societati-ecran menite sa le ascunda averile. Sunt implicati cel putin opt membri, fosti si actuali, din atotputernicul Comitet Permanent al Biroului Politic al Partidului Comunist chinez (PCC), organism care conduce a doua economie a lumii. Documentele dezvaluie rolul lui Deng Jiagui, sotul surorii mai mari a presedintelui Xi Jinping. In 2009, cand cumnatul lui era membru al Comitetului Permanent al Biroului Politic, dar nu era inca presedinte, Deng Jiagui a devenit unic actionar a doua societati in Insulele Virgine britanice, paradis fiscal notoriu, releva ICIJ.

Este stanjenitor avand in vedere ca dupa ascensiunea sa in fruntea statului, la finele lui 2012, Xi a tot mentionat hotararea de a combate coruptia printr-o campanie destinata sa asaneze randurile partidului.

Media chineza pastreaza tacerea privind \'Panama Papers\' si cenzura cibernetica a amenintat ca va fi \'severa\' cu orice site sau retea sociala care ar lasa sa treaca informatii asupra implicarii apropiatilor presedintelui Xi Jinping in \'Panama Papers\'. \'Gasiti si suprimati orice info asupra«Panama Papers»\'.

Principii inghitite de conturi secrete

Le Monde releva ca primul cerc de fideli ai Marinei Le Pen – liderul extremei drepte franceze, Frontul National – a recurs la un sistem sofisticat de societati offshore pentru a scoate bani din Franta,  eludand fiscul francez. In timp ce Marine Le Pen denunta de ani de zile \'puterea daunatoare a finantei mondializate contra interesului general\', Le Monde dez­valuie ca doi dintre apropiatii sai consilieri au folosit circuite opace intre Hong Kong, Singapore, Insulele Virgine britanice si Panama pentru a scapa de serviciile contra spalarii banilor din Administratia franceza.

Premierul islandez, Sigmundur Gunnlaugsson, a demisionat la presiunea opozitiei si a populatiei care a participat la uriase demonstratii de strada dupa ce s-a aflat ca impreuna cu sotia detine bani intr-o firma offshore.

Reduceri la carti, Descopera noua ta aventura comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

?Cutia neagra? a paradisurilor fiscale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.63058996200562 seconds.