Joi, 07 Iulie 2016 - 06:13 AM Aleg.RO: Deputat PSD, in vizorul ANI

7plus Autor: C . S.

Un parlamentar social-democrat care figureaza pe listele Camerei Deputatilor a ajuns in atentia inspectorilor de integritate.

Astfel ca miercuri, din directia ANI se anunta faptul ca Agentia “a constatat starea de incompatibilitate si incalcarea regimului juridic al conflictului de interese in materie administrativa de catre BIRSASTEANU FLORICA”. Social-democratul absolvent de Medicina este la acest moment deputat, insa a fost consilier local in cadrul C.L. al Municipiului Timisoara, dar si director medical/manager interimar al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta “Pius Brinzeu” Timisoara.

Concret, inspectorii precizeaza, intr-un comunicat, care au fost situatiile in care se considera ca Birsasteanu ar fi fost in stare de incompatibilitate, ceea ce inseamna ca ar fi avut in acelasi timp mai multe functii si calitati. Si anume in perioada 2 octombrie 2012 ? 30 aprilie 2014, respectiv 30 aprilie ? 17 iunie 2014, cand ar fi avut functia de director medical interimar, respectiv manager interimar al SCJU “Pius Brinzeu” Timisoara, cat si pe cea de administrator in cadrul S.C. Centrul de Radioimagistica Dr. Birsasteanu S.R.L.. Totodata, reprezentantii ANI sustin ca in perioada in care isi exercita mandatul de consilier local, Spitalul Clinic de Boli Infectioase si Pneumoftiziologie Dr. V. Babes (institutie aflata in subordinea Primariei Municipiului Timisoara) a incheiat un contract de furnizare de servicii medicale cu societatea in cadrul careia Birsasteanu era administrator, contract in baza caruia inspectorii sustin ca societatea a obtinut venituri de 86.305 lei.

Cat priveste acuzatia de conflict de interese in materie administrativa, reprezentantii ANI mentioneaza ca Birsasteanu, in calitate de consilier local, “a participat la deliberarea si adoptarea” unei hotarari a Consiliului Local Timisoara, “in urma careia au fost incheiate Contractul de inchiriere si Actul aditional intre Spitalul Clinic de Boli Infectioase si Pneumoftiziologie Dr. Victor Babes si Centrul de Radioimagistica Dr. Birsasteanu S.R.L.(societate in cadrul careia persoana evaluata detinea calitatea de administrator la data adoptarii hotararii)”.

Trebuie spus ca Birsasteanu a devenit deputat in iunie 2014, dar si ca functia de consilier local in cadrul Consiliului Local al Municipiului Timisoara a detinut-o in perioada 15 ianuarie 2013 ? 26 iunie 2014.

sursa foto: cdep.ro

. var venus30601 = { 'blockId': 30601, 'async': true }; (function (w, d, o, t) { o.send = function () { (o.queue = o.queue || []).push(arguments); }; var s = d.createElement(t); if (o.async) s.async = 1; s.src = 'http://block.s2block.com/rotator/30601.js'; var i = d.getElementsByTagName(t)[0]; i.parentNode.insertBefore(s, i); o.send('pageview'); })(window, document, venus30601, 'script');

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Deputat PSD, in vizorul ANI | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii