Joi, 07 Iulie 2016 - 06:13 AM Aleg.RO: Ministerul Sanatatii va sesiza Parchetul in legatura cu nereguli gasite la Spitalul de Oftalmologie din Bucuresti

jurnalulnational

"In ceea ce priveste inchirierea unui spatiu destinat unui bufet de incinta, Corpul de Control nu a putut identifica, de exemplu, aprobarea Consiliului de Administratie a DSP Bucuresti, caietul de sarcini al licitatiei sau aprobarea Ministerului Sanatatii . In ceea ce priveste acest contract, Corpul de Control a identificat doua forme ale acestuia - una batuta la masina de scris, alta scrisa pe un calculator - care difera una de cealalta. Astfel, in forma scrisa la calculator lipseste un articol si anume cel referitor la interzicerea subinchirierii spatiului respectiv. Lipsa acestui articol in a doua forma a contractului a dus la subinchirierea ulterioara catre o alta societate", arata Ministerul Sanatatii intr-un comunicat de presa.

De asemenea, Corpul de Control a constatat ca in perioada 2007 - 2011, managerul Spitalului a avut calitatea de angajat al acestei societati, fapt ce contravine prevederilor Legii 95/2006, sustin reprezentantii ministerului.

Un alt contract se refera la inchirierea unui spatiu pentru un atelier de reparatii optica medicala, Corpul de Control constatand ca lipsesc de la dosar aprobarea Ministerului Sanatatii si a Consiliului de Administratie.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

"Initial, acest contract a fost incheiat cu o societate comerciala in 2002, firma ce avea sa se dizolve in anul 2008 prin decizie definitiva a Curtii de Apel Bucuresti. In 2009, Spitalul incheia un acord cu aceasta firma dizolvata in 2008 pentru inlocuirea in contractul de inchiriere cu o alta societate a acelorasi asociati", se precizeaza in comunicatul de presa.

Potrivit sursei citate, o alta neregula depistata in urma controlului vizeaza inchirierea unui spatiu pentru infiintarea unei farmacii in 1993, in legatura cu care s-a mai constatat ca nu se poate proba respectarea prevederilor contractuale.

Citeste si: Medicul de pe ambulanta Puls care l-a preluat pe Ekeng, audiat de procurori - VIDEO Citeste si: ANI: Deputatul Florica Birsasteanu, incompatibil intrucat a detinut simultan mai multe functii Citeste si: Parchetul Judecatoriei Bistrita a inceput ancheta pentru talharie calificata in cazul jafului Citeste si: Instanta a respins contestatia fostului ministru Mihai Tanasescu privind sechestrul pus de DIICOT

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Ministerul Sanatatii va sesiza Parchetul in legatura cu nereguli gasite la Spitalul de Oftalmologie din Bucuresti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii