Marți, 12 Iulie 2016 - 05:12 AM Aleg.RO: Klaus Iohannis, in razboi cu marile retele comerciale

Bursa      * Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania: "Legea este indreptata impotriva marilor retele comerciale"
     * Nini Sapunaru (PNL): "Nu trebuie sa se ingrijoreze nimeni ca va disparea marfa de pe raft"
       Magazinele mari vor fi obligate sa se aprovizioneze cu produse alimentare pe lantul scurt, iar supermarketurile vor functiona in continuare si in weekend, potrivit unei legi promulgate, ieri, de presedintele Klaus Iohannis .
     Legea a fost contestata de patronate si a fost amanata de mai multe ori.
     Potrivit actului normativ, "comerciantii - persoane juridice autorizate au obligatia ca pentru categoriile carne, oua, fructe, legume, miere de albine, produse lactate si de panificatie sa achizitioneze aceste produse in proportie de cel putin 51% din volum de marfa pe raft, corespunzator fiecarei categorii de produse, provenite din lantul scurt de aprovizionare", in principal fiind vorba de produse romanesti.
     Legea interzice marilor retele comerciale sa incaseze de la furnizori taxe si servicii, potrivit Mediafax.
     Exceptie fac comerciantii cu o cifra de afacere de pana la 2 milioane de euro, echivalenta in lei.
     Deputatul liberal Nini Sapunaru a spus ca nu trebuie sa existe ingrijorari privind aceasta lege, adaugand ca marfa nu va disparea de pe raft: "In conditiile in care consumatorul vrea sa cumpere rosii din Turcia, se vor aproviziona rosii din Turcia in permanenta si se vor aproviziona cu mai putine rosii din Romania daca romanul doreste. Dar haideti sa vedem. Am semnale foarte bune din piata. Fermierii m-au anuntat ca sunt anumite lanturi comerciale (...) care au facut opt intalniri regionale cu fermierii, ne-au anuntat ca vor sa se aprovizioneze, ca sunt de acord sa semneze contracte cu ei. Deja ei se pregatesc pentru a functiona in baza acestei legi acum, nu peste sase luni".
     Politicianul a mai sustinut ca legea va intra in vigoare la trei zile de la promulgare: "Partea in ceea ce priveste interzicerea taxelor de listare, interzicerea listelor de preturi, taxele de listare, taxele de raft si celelalte comisioane ascunse pe care le percepeau hipermarketurile de la producatori si fermieri vor disparea la trei zile de la promulgarea legii. Ramane in suspensie doar acel articol privind 51% produse proaspete pe lantul scurt de aprovizionare - lapte, produse lactate, paine, carne proaspata, legume, fructe si oua. Nu cred ca vor fi niciun fel de probleme".
     Deputatul liberal a mai spus ca, dupa promulgare, Guvernul este obligat sa emita normele metodologice, iar apoi vor incepe discutiile consultative cu fermieri, comercianti romani si straini.
     "Nu pleaca nimeni pentru ca au asa de mari venituri in Romania incat nu vor pleca niciodata", a mai declarat liberalul, cu privire la posibilitatea ca supermarketurile sa se retraga din tara noastra.
     * Retaileri: "Legea privind comercializarea produselor alimentare restrange libertatea consumatorilor"
     Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania (AMRCR) spune, intr-un comunicat de presa, ca aceasta lege este indreptata impotriva marilor retele comerciale si, in pofida celor exprimate public, nu garanteaza sprijin pentru producatorii locali sau produsele romanesti. "In schimb restrange libertatea consumatorilor romani de a alege cele mai bune produse la preturi competitive", mai precizeaza AMRCR.
     Comunicatul mentioneaza: "De acum inainte, obiectivul principal al oricarui comerciant nu va mai fi satisfacerea clientului, ci respectarea termenilor extrem de restrictivi impusi de lege in ceea ce priveste termenele de plata sau serviciile comerciale pentru ca altfel sanctiunea pentru nerespectarea acestora poate merge pana la inchiderea magazinelor.
     Marii retaileri sunt obligati sa-si reanalizeze politicile comerciale, sa renegocieze contracte in mijlocul desfasurarii acestora, sa renunte la facilitati si servicii oferite pentru promovarea produselor locale, inclusiv cele romanesti si sa se orienteze pentru a gasi modalitati de a sustine un flux financiar imens, impus fara justificare.
     Apreciem ca toate acestea se vor rasfrange asupra preturilor la raft si vor avea repecusiuni majore si asupra programelor de sustinere a producatorilor locali".
     Marile retele comerciale mai arata ca aceasta lege este, de asemenea, impotriva mecanismelor concurentiale si a principiilor dupa care functioneaza piata unica comunitara: "Acest lucru se intampla la cateva zile dupa anuntul referitor la lansarea unor programe precum «Romania Competitiva», dar si la putin timp dupa ce in cadrul Consiliului European s-a vorbit despre intarirea Uniunii Europene, in contextul referendumului referitor la iesirea Marii Britanii din Uniunea Europeana".
     AMRCR spune ca va continua demersurile in cadrul organismelor comunitare, pentru analizarea compatibilitatii acestei legi cu normele europene, stiut fiind deja ca la nivelul Comisiei Europene exista in desfasurare o procedura in acest sens.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Klaus Iohannis, in razboi cu marile retele comerciale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.63345694541931 seconds.