Marți, 12 Iulie 2016 - 05:12 AM Aleg.RO: Inca o lege care imparte Romania in doua: Marii retaileri sunt nemultumiti, producatorii romani numara deja banii pe care-i vor face

Money.ro Schimbarea Legii 321, prin care toate magazinele alimentare sa fie obligate sa vanda carne, fructe si legume in proportie de minimum 51% din productia romaneasca, a starnit multe controverse . In timp producatorii romani sunt fericiti ca vor avea piata de desfacere, retailerii sunt nemultumiti de modul in care se va schimba sistemul din industria alimentara. Author: Cristina Popovici | Sursa: Money.ro | Publicat: 11.07.2016, 17:30 | Actualizat: 11.07.2016, 17:30

Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania: In Romania consumatorul nu mai este, incepand de astazi, actorul principal din lantul comercial

„Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania (AMRCR) isi exprima regretul ca azi Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, a promulgat legea pentru modificarea si completarea Legii 321 privind comercializarea produselor alimentare. AMRCR considera ca aceasta lege este indreptata impotriva marilor retele comerciale si, in pofida celor exprimate public, nu garanteaza sprijin pentru producatorii locali sau produsele romanesti. In schimb restrange libertatea consumatorilor romani de a alege cele mai bune produse la preturi competitive”, se arata in comunicatul de presa transmis de asociatie.

Nini Sapunaru (PNL): Nu trebuie sa se ingrijoreze nimeni ca va disparea marfa de pe raft

Deputatul liberal Nini Sapunaru spune ca nu trebuie sa existe ingrijorari privind legea referitoare la comercializarea produselor, precizand ca marfa nu va disparea de pe raft.

„Nu trebuie sa se ingrijoreze nimeni ca va disparea marfa de pe raft. In conditiile in care consumatorul vrea sa cumpere rosii din Turcia se vor aproviziona rosii din Turcia in permanenta si se vor aproviziona mai putine rosii din Romania daca romanul doreste. Dar haideti sa vedem. Am semnale foarte bune din piata. Fermierii m-au anuntat ca sunt anumite lanturi comerciale (…) care au facut opt intalniri regionale cu fermierii, ne-au anuntat ca vor sa se aprovizioneze, ca sunt de acord sa semneze contracte cu ei. Deja ei se pregatesc pentru a functiona in baza acestei legi acum, nu peste sase luni”, a declarat Sapunaru, luni, la Parlament.

mai multe, pe capital.ro

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'thumbnails-a', container: 'taboola-below-article-thumbnails', placement: 'Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });

Money.ro

Azi: Cea mai citită știre din sursa Money.ro:

Inca o lege care imparte Romania in doua: Marii retaileri sunt nemultumiti, producatorii romani numara deja banii pe care-i vor face | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii