Marți, 04 Octombrie 2016 - 05:55 AM Aleg.RO: Un ONG sesizeaza Ministerul Educatiei in cazul Codrutei Kovesi pentru "11 situatii de plagiat" si cere initierea procedurii de retragere a titlului de doctor

Antena 3

"Prin prezenta va solicitam sa dispuneti realizarea unei anchete cu privire la conditiile pe care noi le apreciem, in mod argumentat, drept neconforme cu privire la modul de elaborare si redactare a tezei de doctorat depusa si sustinuta in institutia ce conduceti identificata prin descrierea: KÖVESI, Laura Codruta Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal . Teza de doctorat. Conducator stiintific: Prof.univ.dr.Viorel Pasca. Timisoara: Universitatea de vest. 2011", se arata in adresa transmisa Universitatii de Vest din Timisoara si Ministerului Educatiei de catre Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara (GRAUR) Cluj-Napoca.

Reprezentantii asociatiei cer ca in cazul in care "circumstantele neconformitatilor sesizate se vor dovedi in intregime sau in mod partial veridice", sa se dispuna retragerea titlului de doctor.

"In concluzia analizei noastre, rezulta ca teza mentionata cuprinde un numar semnificativ de incidente de plagiat, adica cel putin 11, astfel incat lucrarea are caracterul unei lucrari plagiate. Este si ratiunea pentru care va solicitam sa dispuneti initierea procedurii de retragere a titlului stiintific acordat autoarei", se precizeaza in cerere.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

GRAUR precizeaza ca solicitarea este intemeiata pe o analiza facuta de asociatie.

"In analiza se mai tine seama de faptul ca autorul operei incriminate a spus tot ce a avut de spus in momentul in care a depus teza. Orice relatii sau explicatii justificatoare asupra starii de fapt trebuie sa se regaseasca in teza depusa. Intrucat niciunul din pasajele preluate de autoarea tezei nu poarta semne de identificare, pare a fi rational ca niciodata autorul nu a avut vreo intentie de a separa contributia sa reala de preluarile realizate pe care a tinut sa para a fi ale sale", se precizeaza in cerere.

GRAUR este o asociatie non‐guvernamentala care se ocupa cu promovarea integritatii vietii academice, "cu prioritate pentru plagiat ca incalcare a eticii academice cu consecinte deosebit de grave in proliferarea coruptiei in societatea romaneasca". Potrivit Asociatiei, colaboratorii GRAUR au contributii publicate  si mentionate la adresa www.plagiate.ro in ceea ce inseamna doctrina si practica combaterii plagiatului. "Suntem initiatorii si depozitarii Indexului Operelor Plagiate in Romania, dezvoltat in format electronic la adresa www.plagiate.ro si publicat periodic in format tiparit. Prezentul caz are la baza informatia din domeniul public si aflata pe mai multe site‐uri in format aproape identic", se arata in comunicatul ONG-ului.

Solicitarea vine dupa ce, saptamana trecuta, deputatul Sebastian Ghita a depus la Parchetul General un autodenunt in care sustine ca a participat, alaturi de alti demnitari ai statului roman, la masluirea raportului comisiei tehnice privind teza de doctorat a procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi. In urma autodenuntului a fost deschis un dosar de instigare la fals intelectual, prima persoana audiata fiind chiar parlamentarul, acesta precizand ca ar fi ajutat-o pe Kovesi pentru ca erau prieteni. In replica, Codruta Kovesi a precizat : "Nu doresc sa intru in dialog cu inculpatul Ghita Sebastian. Nu am fost, nu sunt si nu voi fi prietena cu inculpatul Ghita Sebastian".

Procurorul sef al DNA a precizat ca nu va cere CNATDCU sa-i reanalizeze lucrarea, sustinand ca cine o contesta poate face sesizare.

"Eu am fost verificata in anul 2012 de Comisia Nationata de Etica, am fost audiata intr-o comisie din care au facut parte mai multi profesori, m-am prezentat la audieri si am adus probe si s-a dat verdict definitiv acum patru ani. Teza mea este corecta si am toate probele. Una dintre probe este certificatul de casatorie. Mi se reproseaza ca Laura Codruta Kovesi a copiat-o pe Codruta Lascu. Teza mea este corecta, o teza pe care am muncit-o. am lucrat sapte ani, am multe articole publicate si o sa le vedeti in acesta teza. Eu, care am o teza corecta, sa ma duc sa spun "Verificati aceasta teza!", cand eu stiu ca este corecta. Cine contesta sa vina sa faca sesizare", a declarat procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, la Europa Fm.

Citeste si: ONG-ul clujean GRAUR: Confirmam plagiatul procuroarei Kovesi; opere preluate in mod uzual "fara citare si delimitare a paragrafelor, precum si fara prelucrare personala" Citeste si: Traian Basescu: "Sa ne spuna Kovesi daca a fost la Ghita acasa, la Ploiesti" Citeste si: Horatius Dumbrava, membru CSM: Ma asteptam ca doamna Kovesi sa fi cerut o expertiza a tezei de doctorat/ Procurorul sef al DNA: Cine o contesta sa faca sesizare Citeste si: Kovesi, despre teza de doctorat: Teza mea e corecta si am toate probele, cine contesta sa vina sa faca sesizare Citeste si: Dosar de instigare la fals intelectual, dupa autodenuntul lui Sebastian Ghita in legatura cu fasificarea raportului privind teza de doctorat a lui Kovesi Citeste si: Ministerul Educatiei: CNATDCU nu a primit nicio sesizare privind teza de doctorat a Codrutei Kovesi

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Page created in 0.61933612823486 seconds.