Joi, 06 Octombrie 2016 - 05:45 AM Aleg.RO: IPP: Legea darii in plata nu este nici o lege sociala, nici de protectie a consumatorului

romanialibera

Legea darii in plata nu este nici o lege sociala, nici una de protectie a consumatorului, potrivit concluziilor unui studiu de impact al Institutului pentru Politici Publice (IPP) asupra efectelor acestui act normativ la patru luni de la adoptare, prezentat miercuri intr-o dezbatere publica la Facultatea de Drept din Bucuresti .

"Inca din aprilie 2016 avertizam asupra unor potentiale probleme majore in aplicarea legii, probleme legate de lipsa unei viziuni a legii, am spus deja de dilema masurii sociale versus lege de protectie a consumatorilor, in realitate, din punctul nostru de vedere, nu este nici una, nici cealalta", a declarat, miercuri, directorul IPP, Elena Tudose.Ea a aratat ca o alta problema a legii este reprezentata de profilul celor care vor beneficia de pe urma aplicarii ei — nu doar persoanele fizice cu probleme in a-si achita creditele, ci si societati comerciale."Printre primii care beneficiaza de aceasta lege nu sunt neaparat cei care nu mai fac fata sarcinilor financiare, ci dimpotriva, sunt oameni care notifica pentru darea in plata al doilea imobil, terenuri si vin din zone ale tarii care nu sunt neaparat grevate de o situatie economica precara. Este vorba de debitori cu plasamente imobiliare nerentabile, inclusiv terenuri", a explicat Elena Tudose.Directorul IPP a precizat ca Legea nu a rezolvat problema de fond — accesibilitatea unei locuinte pentru cetateanul de rand sau solutii reale pentru aceia care nu mai fac fata sarcinilor financiare — ci, dimpotriva, a avut un efect de bumerang."Legea privind darea in plata (...) a generat o serie de efecte serioase asupra politicilor de locuire in Romania, din pacate nu dintre cele mai fericite. Legea nu este o solutie pentru debitorii cu probleme de solvabilitate, intrucat incumba costuri suplimentare, iar finalitatea o reprezinta, practic, evacuarea locuintei. Asa cum anticipam din aprilie, aceasta lege nu a dus la o imbunatatire a conditiilor generale de trai, inclusiv cele de acces la o locuinta, in schimb a reusit sa genereze o multime de notificari adresate instantelor de judecata, respectiv ridicarea a numeroase exceptii de neconstitutionalitate. Un alt potential efect al legii, prea putin discutat in acest moment, este impactul pe care aceasta lege il poate genera la nivelul atragerii investitiilor straine, respectiv o serie de alte aspecte (...) legate de marirea plafoanelor disponibile pentru creditele de tip Prima Casa si pe presiunea pusa pe bugetul de stat in aceste conditii, (...) potentiala crestere a pietelor de chirii si, nu in ultimul rand, riscul de infringement din partea Comisiei Europene", a aratat Tudose, conform Agerpres. Ea a mai explicat ca numarul de potentiali beneficiari ai legii anuntat la vremea respectiva de catre initiatori era disproportionat, mai mare decat in realitate."Deputatul de numele caruia este legata Legea darii in plata ne vorbea despre aproape 800.000 de familii care vor face acest lucru. Astazi, la patru luni, vorbim de circa 4.000 de notificari de dare in plata, numarul oficial anuntat de Banca Nationala a Romaniei", a mai declarat directorul IPP.Tudose a afirmat ca legea nu face distinctie intre cei care nu mai pot sa-si plateasca creditul si cei care nu mai vor, iar 10% notifica pentru dare in plata pentru cel putin doua imobile, sunt notificari si din partea unor societati comerciale si exista si notificari pentru darea in plata a unor terenuri.Seful Directiei de stabilitate financiara a BNR, Eugen Radulescu, a aratat ca 553 de debitori care au apelat la darea in plata au facut-o pentru cel putin doua credite, un caz spectaculos fiind reprezentat de o persoana care a apelat la aceasta procedura pentru opt credite.Potrivit studiului IPP, aproape 90% dintre romani apreciaza necesitatea unei legi cu caracter social care sa vina in sprijinul celor care nu pot suporta costurile unui credit, insa in realitate caracterul social al legii este diluat de lipsa alternativelor de locuire pentru cei care dau in plata imobilul cu destinatie de locuinta.Cifrele arata ca valoarea medie a unui credit dat in plata este de doua ori mai mare decat valoarea medie a oricarui alt credit pentru achizitie sau investitie imobiliara, respectiv aproximativ 34.500 euro valoarea medie a creditului pentru investitii imobiliare cu garantii imobiliare, in timp ce valoarea medie a creditului notificat pentru dare in plata este de circa 64.000 de euro.In cele patru luni au fost inregistrate 3.907 de notificari, dintre care au fost contestate 67%, in timp ce 7% au avut ca finalitate acte de dare in plata. Pe rolul instantelor de judecata s-au inregistrat 2.634 de contestatii ale bancilor.IPP avertizeaza ca aceasta lege va duce la deteriorarea conditiilor de locuit pe fondul iminentei cresteri a chiriilor, peste valoarea unei rate de credit pentru locuinta."Data fiind starea actuala a situatiei locative din Romania — printre cele mai precare din Europa, darea in plata nu face altceva decat sa agraveze problemele locative ale romanilor, in special ale tinerilor, carora le blocheaza practic accesul la un credit pentru achizitionarea unei locuinte. Prin comparatie, darea in plata poate stimula insa dezvoltarea unei piete a chiriilor — un efect corelativ prea putin analizat in prezent. In plus, darea in plata va avea efecte negative asupra fondului locativ (nu stimuleaza constructia de locuinte noi, de calitate)", se arata in studiul IPP.

(191 )

· Alte ºtiri din sursa
România Liberã

· Alte ºtiri de la ---

Azi: Cea mai cititã ºtire din sursa România Liberã:

IPP: Legea darii in plata nu este nici o lege sociala, nici de protectie a consumatorului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparþin autorilor. Nu suntem responsabili pentru conþinutul acestora.