Luni, 10 Octombrie 2016 - 05:29 AM Aleg.RO: EXCLUSIVITATE. Cum a cazut in plasa procurorilor DNA finul Elenei Udrea, deputatul PMP Adrian Gurzau. Din martie 2015 intrase pe radarul procurorilor care anchetau cazul Carpatica Asig

romanialibera

Numele deputatului Adrian Gurzău, aflat sub control judiciar pentru fapte de corupție și spălare de bani, a apărut in schemele presupus-infracționale de la Carpatica Asig incă din martie 2015, in notele de supraveghere ale procurori DIICOT-Sibiu .

Intr-un referat DIICOT se menționează că Angela Toncescu (reprezentanta Carpatica Asig) a avut contacte telefonice și intalniri cu mai mulți suspecți, intre care și deputatul Adrian Gurzău, incepand cu data de 30 martie 2015.

Scopul Angelei Toncescu era de a obține sprijin in numirea sa in funcția de președinte al CA Carpatica Asig și de a acoperi unele tranzacții suspecte la societatea de asigurare.

Discuția dintre Angela Toncescu și deputatul Adrian Gurzău, in care  parlamentarul este de acord să facă o interpelare in favoarea ei

TONCESCU ANGELA: Am inţeles. Da. Păi poate le faceţi o interpelare.

DOMN: Păi, nu.. Staţi liniştit, că... Na. Să ne-ntalnim numa, să-mi mai daţi nişte din astea ce-am...

TONCESCU ANGELA: ...bine, vă dau. Da. Da.

DOMN: Ş-atuncea vineri vin 100% , special pentru treaba asta să mă văd cu dumneavoastră. Bine?

La data de 2 martie 2016, Angela Toncescu a fost reținută de DIICOT-Biroul Teritorial Sibiu pentru săvarșirea unei infracțiuni informatice in legătură cu falsificarea situației financiare a S.C. CARPATICA ASIG S.A.

In documentele DIICOT se precizează: \'in ceea ce-l privește pe deputatul Adrian Gurzău, acesta  s-a angajat, utilizand relațiile apropiate pe care le avea cu prim-vicepreședintele A.S.F., CONSTANTINESCU-COCA GHEORGHE CORNEL, să intervină pentru influențarea favorabilă a voturilor exprimate in cadrul Consiliului A.S.F., legate de situația financiară a S.C. CARPATICA ASIG S.A. sau de situația persoanelor numite sau ce urmau a fi numite in funcții de conducere la societatea respectivă, iar, pe de altă parte, TONCESCU ANGELA s-a angajat ca societatea CARPATICA ASIG SA să incheie un contract de prestări servicii tip <<call-center>> cu firma S.C. WSC INVEST SRL, administrată, in fapt, de către deputatul GURZĂU ADRIAN\'.

DNA a fost sesizat cu privire la intervențiile deputatului Gurzău in favoarea numirii Angelei Toncescu și a Carpatica Asig.

Deputatul Gurzău, \'secretara\' Angelei Toncescu

Potrivit unui document deținut de Romania Liberă, permanent deputatul Adrian Gurzău ii comunica Angelei Toncesu ce se discuta in Consiliul ASF, de unde avea informații prin vicepreședintele Cornel Gheorghe Coca-Constantinescu.

\'In data de 09.06.2015, deputatul GURZĂU ANDRIAN o contactează telefonic pe inculpata TONCESCU ANGELA, comunicandu-i că, din datele pe care le deține, Consiliul A.S.F. intenționează să inlocuiască procedura de redresare financiară a S.C. CARPATICA ASIG S.A., pe bază de plan de redresare, cu procedura de redresare prin administrare specială. In fapt, luarea acestei măsuri ar fi determinat ca A.S.F.-ul, prin Fondul de Garantare al Asiguraților, să exercite un control direct și nemijlocit asupra modului de funcționare a societății de asigurări. In continuarea discuției, inculpata TONCESCU ANGELA ii solicită deputatului GURZĂU ADRIAN să uzeze de atribuțiile de parlamentar, pentru a impiedica acest lucru, lucru cu care deputatul este de acord\', se precizează in document.

Faptele care au determinat anchetarea deputatului Gurzău de  procurorii DNA

In martie 2015, Carpatica Asig a comunicat Autorității de Supraveghere Financiară  propunerea de modificare a actului constitutiv al societății, in sensul reducerii numărului membrilor Consiliului de Administrație, de la cinci la trei, și nominalizarea Angelei Toncescu  pentru funcția de președinte al Consiliului de Administrație.

In mai 2015, ASF  comunica la Consiliul de Supraveghere Financiară suspendarea oricărei numiri la Carpatica Asig deoarece era in derulare \'un control inopinant\'

In nota de control a ASF se preciza \'doamna TONCESCU ANGELA s-a implicat in conducerea societății mai inainte de a primi aprobarea menționată mai sus din partea A.S.F., in calitate de imputernicit al intreprinderii individuale CARABULEA ILIE și a intreprinderii individuale CARABULEA OPREA\'.

In aprilie 2011, Romania liberă a publicat o anchetă jurnalistică in care se dezvăluiau posibile fapte de trafic de influență făcute de deputatul Adrian Gurzău in favoarea unei firme care comercializa băuturi spirtoase in cantități foarte mari.

Reduceri la carti, Descopera noua ta aventura comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

EXCLUSIVITATE. Cum a cazut in plasa procurorilor DNA finul Elenei Udrea, deputatul PMP Adrian Gurzau. Din martie 2015 intrase pe radarul procurorilor care anchetau cazul Carpatica Asig | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii